Skvělé těstoviny nejen pro diabetiky

Diabetem (tedy cukrovkou) trpí v České republice téměř milion lidí, což je každý dvanáctý z populace. Jejich počet každoročně roste a jinak na tom není ani zbytek Evropy. V současné době jsou rizika spojená s touto nemocí o to větší, že lidé, kteří trpí diabetem, jsou náchylnější i k horšímu průběhu nemoci Covid 19.

do článk

Valná většina českých cukrovkářů trpí diabetem typu 2, který je spojován s nadváhou a obezitou (až 90 % lidí s diabetem typu 2 je obézních). Je jasné, že za obezitou a nadváhou stojí nezdravý životní styl. Málo pohybu, špatně volená jídla, přejídání, přemíra sacharidů ve stravě, stres, to vše vede k přibírání na váze. Předcházet diabetu je vždy o dost snazší než bojovat se samotnou nemocí.

Na vině může být i dědičnost

Máte v rodině diabetika? Pak zbystřete. Oba druhy diabetu jsou totiž dědičné. Není jasně dáno, že nemocí, kterou trpěl váš rodič, onemocníte i vy. Predispozice ale máte. Je tedy důležité hlídat si, co jíte. Najděte si jídla, která vašemu tělu pomohou se detoxikovat, zůstat ve formě a zároveň s nimi nebudete hladovět. Mezi ně patří třeba (v Čechách méně známé) těstoviny z konjaku. Na rozdíl od těch běžných jsou téměř bez kalorií, neobsahují sacharidy, soli ani tuky.

Konjakové přílohy v BIO kvalitě

Úprava stravovacích návyků je jedním z prvních kroků při předcházení a léčbě diabetu. Výběr vhodných potravin ve spolupráci s vaším diabetologem pak základem úspěchu. Konjakové přílohy Slim Pasta jsou typické vysokým obsahem přírodní, ve vodě rozpustné, vlákniny glukomannan, která vás skvěle zasytí. Díky tomu dochází ke zpomalení vstřebávání rozložených sacharidů ze stravy a tím pádem také k minimálním výkyvům hladiny krevního cukru. Jako jediné na trhu jsou navíc v BIO kvalitě a vybírat můžete z celkem 6 druhů těstovin či oblíbené rýže.

Jak je to se zařazením Slim Pasty do stravovacího plánu v případě prediabetu, diabetické diety či v situaci, kdy užíváte diabetické léky nebo inzulín?

Slim Pasta a prediabetes či diabetická dieta

Máte vyšší hladinu krevního cukru, ale léky brát nemusíte? Dodržujete diabetickou dietu, omezujete cukr a hlídáte si sacharidy? V takovém případě jsou pro vás konjakové přílohy Slim Pasta, které obsahují minimum sacharidů nebo jsou zcela bez nich, ideální součástí jídelníčku. Konzumovat je můžete úplně bez obav. Nahraďte jimi ideálně 1 až 2 přílohy denně tak, abyste stále dodrželi pravidla nastavená ve vaší diabetické dietě.

Slim Pasta a diabetes při užívání léků, inzulínu či při jejich kombinaci

Jste ve stádiu, že se již se s diabetem léčíte? I v tomto případě mohou být konjakové přílohy Slim Pasta, pokud se s nimi naučíte správně pracovat, vhodnou součástí vašeho jídelníčku.

„Díky obsahu glukomannanu pomáhají předcházet velkým výkyvům krevního cukru. Hlídejte si ovšem pečlivě váš denní příjem sacharidů i jejich rozložení během dne tak, jak máte stanoveno od vašeho lékaře či diabetologa,“ radí výživová poradkyně, Monika Rychlovská Tělupilová. Pokud byste sacharidů snědli příliš málo, hrozí vám výrazné snížení krevního cukru, a tedy i hypoglykémie.

3 rady pro diabetiky

➜  Pokud se s konjakovými přílohami teprve seznamujete, konzumujte je zpočátku jednou denně. Měřte si pomocí glukometru hladinu vašeho krevního cukru a brzy tak odhalíte, jak vaše tělo s konjakem souzní.

➜  Vyhněte se konzumaci konjakových příloh ve večerních hodinách a zařazujte je spíše během dne. Předejdete tak případnému přílišnému snížení cukru v krvi v průběhu noci či rána a následné hypoglykemii.

➜  Poslouchejte své tělo. Změnu jídelníčku vždy konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem, diabetologem či nutričním terapeutem se specializací v diabetologii.

Co je diabetes

Diabetes mellitus neboli cukrovka, je souhrnný název pro několik onemocnění, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémie). Příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo využívat hormon inzulin. Setkat se můžete s těmito typy diabetu:

●      Diabetes 1. typu – stav, kdy organismus neprodukuje žádný vlastní inzulin, proto je spojen s jeho celoživotním podáváním. Nejčastěji propuká v dětském věku či u dospívajících.

●      Diabetes 2. typu – stav, kdy tělo inzulin produkuje, ale neumí jej z různých důvodů správně využívat. Často se objevuje ve středním a vyšším věku, jeho vznik může kromě vrozené predispozice podpořit i nadváha, nedostatek pohybu či stres.

●      Těhotenský (gestační) diabetes - je specifická porucha metabolismu, která se projeví poprvé právě v období těhotenství a po porodu ve většině případů zcela zmizí.

●      Specifické typy diabetu – mohou se objevit v důsledku užívání některých léků či při určitých onemocněních.

Tip: Po konzultaci s vaším lékařem můžete při diabetu konzumovat také Slim Pasta přílohy bez nálevu či nízkokalorické dresinky s minimem sacharidů.