Hubněte i s přílohami

Redukce váhy patří mezi jedno z pěti nejčastějších předsevzetí. Pokud je i pro vás začátek dalšího roku po bohatém vánočním hodování symbolem nového startu, máme pro vás inspiraci, jak ho udržet déle než pár dní či měsíců. Dobře zvolené předsevzetí totiž může změnit celý život a bez hladovění.

shutterstock_1181673235 (1)

Hladovění, diety i vynechávání příloh

Nejčernějším scénářem a nejméně efektivním způsobem pro shazování kil je záměrné hladovění. To může váhu dočasně snížit, ale po navrácení do normálního režimu kila opět naskakují. Pro mnohé je inspirací i bezpočet diet, které „zaručí“ snížení váhy či vynechávání příloh, které jsou údajně zbytečným zdrojem nepotřebných sacharidů. Servírování jídel bez přílohy je sice oblíbeným a možná i dočasně funkčním prostředkem tzv. rychlého hubnutí, není to ale dlouhodobě dobré řešení. Jak to tedy  s přílohami doopravdy je? Proč je zcela nevyřazovat z jídelníčku, co může jejich dlouhodobá absence způsobit a jak je vhodně nahradit?

Příloha jako důležitá součást jídelníčku

Právě přílohy bývají jedním z problémů při snižování váhy. „V honbě za vysněnou postavou je úplné vynechání příloh bez jejich adekvátní náhrady jedním z nejčastějších kroků, ke kterému se při hubnutí lidé uchylují. Ačkoliv jejich eliminace zpočátku opravdu urychluje hubnutí, v praxi se ukazuje, že to pro většinu lidí není praktické, dlouhodobě udržitelné a ani nutné. Tato radikální změna se z dlouhodobého hlediska nevyplácí a může mít i neblahé zdravotní následky,“ říká Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně Slim Pasta.

Častý scénář vypadá tak, že při vynechání například obědové přílohy se tělo o energetický deficit přihlásí později večer, což má za následek dojídání se sladkostmi či velkými porcemi jídla. „Při dlouhodobém vynechání příloh si tělo si přivykne na nižší příjem a po jejich opětovném zařazení pak hrozí poměrně vysoké riziko jojo efektu. Správnou cestou tedy není vyřadit přílohy z jídelníčku, ale přijít na to, jak si je správně dávkovat či jak je vhodně nahradit,“ dodává Monika Rychlovská Tělupilová.

Zázračný konjak

Jednoduchou pomůckou může být zařazení nízkosacharidových příloh z konjaku do vašeho stravovacího plánu. „Konjakové přílohy vás dokonale zasytí a díky jejich velmi nízké energetické hodnotě vám pomohou snížit množství přijímaných sacharidů. Kromě toho jsou bohatým zdrojem vlákniny glukomannan, která funguje jako prebiotikum, napomáhá zbavit se zácpy a přispívá i ke snižování hmotnosti,“ vysvětluje Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně Slim Pasta.

Jak tedy dojít ke zdárnému cíli? Pokud se snažíte hubnout, konjakové přílohy vám ve vaší snaze určitě pomohou. A pokud byste si přeci jen rádi naservírovali běžnou přílohu, pokuste se ji připravit v odlehčené formě nebo doplněnou o zeleninu.

Tipy na odlehčení jídelníčku

  • Milujete bramborovou kaši? Zkuste část brambor nahradit celerem, brokolicí nebo květákem.
  • Rýži, kuskus, pohanku nebo bulgur servírujte namíchané s nadrobno nakrájenou zeleninou, například květákem nebo brokolicí.
  • Oblíbeným hranolkám, kroketám, bramborákům, topinkám či smaženým palačinkám se raději vyhněte. Smažením zbytečně zvyšujete energetickou hodnotu jídla a zároveň ho „obohacujete“ o škodlivé látky. Kromě jiného tím přitížíte především žaludku a žlučníku.

Běžné přílohy v číslech

Nemáte představu, kolik kalorií a sacharidů jednotlivé přílohy obsahují?

 

ddd

Hledáte tipy na zdravý jídelníček? Inspirujte se 3denním jídelníčkem, který jsme sestavili s naší výživovou poradkyní.