“Největší problém ve stravovacích návycích bývá pravidelnost” říká osobní trenér Dominik Trkan

Každý začátek roku bývá plný předsevzetí a plánů. Abyste u nich vydrželi déle než roztaje únorový sníh, je potřeba nejen dostatek pevné vůle, ale také správných informací. Proč začít s úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem pozvolna, čím v našem stravování nejčastěji chybujeme a jaké to je vykonávat profesi osobního trenéra v době zavřených fitness center? Na to vám odpoví náš ambasador, kulturista a fitness trenér Dominik Trkan.

_DSC7981 (1)

Dominku, fitness centra jsou už dlouho uzavřená, a zřejmě ještě nějaký čas budou. Jak člověka ovlivní, když mu ze dne na den zavřou místo, kde vykonává svoji práci?

Ano, moje profese (a nejen ta), teď zažívá krušné chvíle, kdy člověk nemůže vykonávat svou profesní činnost a tím si vydělávat na živobytí. Tady hraje velkou roli i psychika a kreativita člověka, aby se přizpůsobil situaci a našel způsob, jak z té situace vybruslit co nejelegantněji a nebýt úplně na dně. Já jsem měl naštěstí možnost zařídit si tělocvičnu v garáži, což mne dost psychicky podrželo.

Jaký je běžně zájem lidí o tréninky po vánočních svátcích? Vnímáš návaly tzv. ledňáčků?

Ledňáčků bývá za normálních okolností mnoho. Zatím jsou fitness centra stále zavřená, ale věřím, že až se situace vrátí do normálních kolejí, zájem o cvičení bude větší, než kdy jindy. Je to samozřejmě kvůli covidu, který má dopad zejména na obézní lidi, diabetiky nebo obecně na lidi s horší imunitou. Fitko je nejlepší nástroj k tomu, jak zesílit svou imunitu, zlepšit kondici a se správnou životosprávou nám pomůže sundat i kila dolů.

_DSC2791 (1)

Dominiku, jak bychom měli nejlépe začít po svátcích s tréninkem a správným jídelníčkem? Co funguje nejlépe?

Rozhodně neotálet a pustit se do toho hned! Ale s rozumem. Doporučuji nastavení tréninku a stravy, které budou přizpůsobeny vašemu tělu, kondici a osobním cílům. Ze zkušeností s mými klienty, je lepší začínat spíše z pozvolna. Někdo má přebytečná kila ne kvůli tomu, že by jedl špatné potraviny, ale jí málo, například jen 1x–2x denně. V tom případě se snažím klienta postupně týden za týdnem dopracovat k pěti vyváženým jídlům denně. Tento proces může být u někoho rychlejší u někoho pomalejší, ale do 8 týdnů by toho měl být schopen docílit každý. Pokud se vám to podaří, máte z velké části vyhráno. Pak už je jen třeba pohybovat se v kalorickém deficitu – mít větší výdej energie než příjem. Rozhodně nedoporučuji žádné radikální „diety“. Je nezbytné vybrat si životní styl, který jste schopní dodržovat dlouhodobě a který vás bude uspokojovat.

Dobře, a jaký by měl tedy podle tebe být úplně první krok po tom, co se rozhodneme cvičit?

Všem lidem, kteří by chtěli začít doporučuji, aby si našli kvalitního trenéra. Ušetří vám to spoustu času a peněz. Pokud se cvičením nemáte zkušenosti, neznáte techniku a nevíte, jak ovládat stroje natož vlastní tělo, budete se ve fitku zbytečně trápit. Nebudete vědět jakými cviky začít, jak správně dýchat a tak dále. Tohle jsou věci, které se během pár lekcí naučíte. Navíc, zažití nesprávné techniky cvičení se těžko přeučuje. I když jsme právě v pandemii pod vládními nařízeními, která omezují osobní kontakt, je možné si najít trenéra, který vám tréninkový plán připraví a vše můžete konzultovat online formou, včetně provádění samotných tréninků.

_DSC3217 (2) (1)

Ještě nám prozraď, co vidíš jako největší problém ve stravovacích návycích?

Za mě to je jednoznačně pravidelnost. Samozřejmě, u každého to může být něco jiného, ať už se jedná o přejídání nebo naopak. Někdo jí tak málo, že si poškodí svůj metabolismus a ten není schopen spalovat, ani při vysokém kalorickém deficitu. Tam je to potom třeba dlouhodobá spolupráce k nápravě metabolismu s postupným přidáváním kalorií. Jíst málo totiž není vůbec zdravé ani kvůli hormonální činnosti. Jakmile se nám rozhodí hormony má to vliv téměř na všechno – náladovost, nespavost nebo třeba plodnost. Pokuste se jíst pravidelně, to je základ všeho. Tělo vám bude vděčné, že mu budete pravidelně dodávat jídlo a nebude si ukládat zásoby. Opět platí, že není dobré pro dlouhodobé udržení, abyste začali striktní dietou a pak u toho nevydrželi. Za mne doporučuji pravidlo 80:20 – to znamená 80 % zdravé vyvážené stravy a zbylých 20 % si ponecháte na méně zdravá a kaloričtější jídla. Nebude tak pro vás psychicky náročné jídelníček dodržet a budete se cítit uvolněněji.

Děkujeme ti za rozhovor Dominku, věříme, že tvé rady našim čtenářům pomohou nejen v tomto “lednovém hubnoucím období” :)

Také děkuji za rozhovor a všem držím palce! :)