8 tipů na regeneraci těla a mysli

Jaro je v plném proudu, ale možná na vás až nyní dolehla každoroční jarní únava. Její projevy jsou různé, malátnost či bolesti hlavy mohou vést až k dočasnému fyzickému či psychickému vyčerpání. Pod dlouhé zimě se tělo probouzí k životu a je potřeba ho pomalu připravit na větší přísun slunečních paprsků a dodat mu dostatek energie. Jarní únava navíc není úkazem moderní doby, jak se mnozí domnívají. Naopak, je stará jak lidstvo samo. Jak se s ní snadno vypořádat? Výběr těch nejosvědčenějších možností jsme pro vás sestavili s fitness trenérem a výživovou poradkyní.

shutterstock_1690430230 (1)

1. Spánek nad zlato

Kvalitní spánek má zásadní vliv na zdraví, ať už fyzické či psychické, stejně jako celkově na naši výkonnost. „Ideálně by měl člověk naspat za noc v průměru sedm až osm hodin. Nedostatek spánku oslabuje imunitní systém a zvyšuje hladinu kortizolu v krvi – nechvalně známého hormonu, jehož následkem je únava, vysoký krevní tlak a časem také obezita“, vysvětluje osobní trenér a ambasador Slim Pasty, Dominik Trkan.

2. Jarní saunování

Současná situace saunování příliš nenahrává, ale mějte na paměti, že jde o aktivitu, která má pozitivní vliv na činnost srdce, uvolnění dýchacích cest, a navíc dovede zmírnit namožení svalů či ulevit od bolesti kloubů. Tělo se v sauně okysličuje, rozšiřují se cévy a tím dochází k lepšímu prokrvení končetin. Díky výraznému pocení jsou z těla vylučovány také toxické látky, takže hned jak to půjde, neváhejte a vyrazte do sauny. 

3. Čas na masáž

Druhů masáží, které můžete vyzkoušet, existuje celá řada. Mechanickým působením na sval dochází k uvolnění tepelné energie, což způsobuje lokální prokrvení kůže i svalů. Prokrvení podporuje odplavování škodlivých látek ze svalů skrze kůži ven z těla. Svaly se proto po masáži stávají pružnějšími a odolnějšími.

4. Zdravotní procházka

Pohyb na čerstvém vzduchu je lékem na všechno. Naordinujte si delší procházku ve svižném tempu třeba na každé nedělní odpoledne se svým partnerem, kamarádkou, rodiči nebo se projděte třeba se psem. V tempu a na vzduchu se pokožka krásně prokrví, a pokud jde o bolest hlavy, která se často objevuje jako důsledek přetažení a únavy, pravděpodobně na konci procházky zmizí. Delší procházku je vhodné zařadit také ve dny, kdy se nechystáte do posilovny. Svaly si odpočinou, přirozeně se zregenerují a připraví na další trénink.

shutterstock_701884420 (1)

5. Láska k plavání 

Ať už plavání milujete nebo si k němu teprve hledáte cestu, věřte, že je to jeden z nejkomplexnějších sportů, při kterém zapojíte svaly, o nichž možná ani nevíte, že je máte. A pokud jde o styl nebo tempo, k tomu, abyste své tělo dostatečně zregenerovali, určitě nemusíte uchvátit plavčíka ani okolní plavce precizně provedeným stylem či výdrží. I při rekreačním tempu plavání skvěle uvolníte všechny svaly a tělo necháte vydechnout. 

6. Pravidelný strečink

Ať už do svého pohybového plánu pravidelně zařazujete lekce zumby, volejbalu či klasické posilování ve fitku, pravidelný strečink by neměl chybět. “Dynamický strečink by měl být nedílnou součástí začátku každého tréninku. Svaly tím připravíte na jakýkoliv druh fyzické zátěže, čímž předejdete zranění a zvýšíte výkonnost tréninku,” popisuje osobní trenér, Dominik Trkan. Při cvičení ve fitku provádějte statický strečink jen velmi krátce mezi sériemi. “Po kvalitním výkonu by svaly měly být dostatečně unavené a na strečink tak není síla ani energie,” dodává Dominik Trkan.

_DSC8458

7. Lekce jógy 

Pokud cítíte, že potřebujete zvolnit, takzvaně si orazit po náročném dni a nemáte příliš energie na poskakování na divoké taneční lekci ani sílu na zvedání činek, zkuste lekci jógy. Stejně jako existuje spousta druhů masáží, objevíte bezpočet druhů jógy v různých úrovních lekcí od úplných začátečníků až pro zapřísáhlé jogíny. Při józe dokonale protáhnete celé své unavené tělo a pravidelnými lekcemi, na kterých si možná brzy vypěstujete zdravou závislost, budete postupně navyšovat flexibilitu vlastního těla. Jóga vám navíc dodá skvělou relaxaci pro vaši mysl i duši

8. Zpestřete a odlehčete jídelníček

Dlouhodobě dodržovaná kvalitní strava je asi největším klíčem k fyzické i psychické pohodě, protože tolik známy slogan „jste to, co jíte“ opravdu platí. „Zpestřete si jídelníček dostatečným množstvím nejrůznější zeleniny a ovoce a zajistěte tělu dostatek vitamínů. Zároveň ho zkuste odlehčit výměnou klasických příloh za těstoviny a rýži z konjaku, které mají minimum kalorií, a přitom vás dokonale zasytí,“ říká výživová poradkyně Slim Pasta, Monika Rychlovská Tělupilová. Slim Pasta je hitem posledních měsíců a je vhodná jak pro redukci jídelníčku, tak pro osoby s prediabetem nebo diabetiky na dietě, celiaky nebo při intoleranci na laktózu.