Příručka novodobého bojovníka s nadváhou

Výzkumy uvádí, že 50 % žen během šesti měsíců dokáže získat zpět jakoukoli váhu, kterou se jim podařilo shodit. Mnoho z nás drželo dietu již tolikrát, že ani nejsme schopni spočítat, kolikrát to bylo. I z toho důvodu je lehké tomuto faktu uvěřit. Máme pro vás několik nových zbraní v boji proti tukovým zásobám, které vám určitě při redukci váhy přijdou vhod nebo vám alespoň pomohou dát si pozor na určité věci.

shutterstock_1784419907 (1)

Zařaďte vitamín D

Vitamín D zvyšuje účinnost leptinu, hormonu, který signalizuje mozku, že jste sytí. Vitamín můžete získat z potravin jako jsou vejce, houby, ryby ale také sýry, ovesné vločky a další potraviny, do kterých se vitamín D přidává. Pokud ale chcete tělu zajistit dostatečné množství “déčka”, zkuste užívat doplněk stravy vitamínu D3, který vám pomůže do těla dostat jeho potřebné množství.

Sociální tlak

Vaši přátelé připravili skvěle vypadající dezert, ale vy si ho nechcete dát, protože držíte dietu a jste pevně rozhodnutí, ale bojíte se, aby se hostitel neurazil.  Sociální tlak vám ve většině případů nedovolí dortík odmítnout. Je prokázáno, že ženy dosahují o něco vyššího skóre v potřebách potěšit lidi, než muži. Jednoduše proto, že muži jsou vychováváni k asertivitě, zatímco ženy k tomu, aby si více vážily vztahů a v zásadě byly milejší. Když budete vůči přátelům nebo rodině zdvořilí, určitě vás ve vaší snaze podpoří.

pexels-andrea-piacquadio-3768146 (1)

Kompenzace

Kompenzování je chování, ke kterému v procesu hubnutí může docházet ve chvíli, kdy máte pocit, že jste si zasloužili “právo dopřát si” za všechnu tu dřinu, kdy jste poctivě jedli nízkokalorické pokrmy, denně cvičili a přerušili konzumaci alkoholu. Většinou pak můžete mít tendence uchylovat se k této “kompenzaci” za to, že jste to všechno zvládli. Pokud opravdu chcete dosáhnout svého cíle, vydržte! Rozpoznejte včas tento pocit, zažeňte ho a myslete na posílení své disciplíny, sebeovládání a bdělosti vůči jakýmkoliv těmto nutkáním.

Žvýkejte

Když jíte rychle a každé sousto požvýkáte jen několikrát, spotřebujete více jídla, než si uvědomujete. Je prokázáno, že lidé, kteří žvýkali každé sousto 40krát, jedli téměř o 12 % méně než ti, kteří žvýkali jen 15krát. Žvýkání také způsobuje, že váš organismus produkuje méně hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu, a naopak více peptidových hormonů, které potlačují hlad. Čím důkladněji rozžvýkáte jídlo, tím rychleji uvolníte živiny do krve a dáte svému mozku čas na uvědomění, že jste už sytí.

Přelstěte chuť k jídlu – všímavý odpor

Touha po kalorickém jídle může vyvolávat podobné pocity, které zažívají narkomani, a to jednoduše díky uvolňování chemických látek v našem organismu. Proto je i těžké odolat všem lákadlům v podobě tučných, sladkých a nezdravých jídel. Pokud na vás přichází nutkavá potřeba smlsnout si na něčem, co vaší dietě rozhodně nepomůže, vyzkoušejte techniku nazvanou “všímavý odpor”. Tato technika je založena na tom, že se budete pevně soustředit na dlouhodobější výhody vašeho zdravého jídelníčku. Netrapte tím, že si teď nedáte smažák s hranolkami nebo nugátový dort, ale myslete jen a jen na vytoužený výsledek, na kterém již nějaký čas usilovně pracujete a nepovolujte! Posilujte svou pevnou vůli a neuhýbejte z vaší cesty za štíhlou postavou. Tímto cíleným tréninkem byste logicky měli oslabit potřebu “zdlábnout” jídlo, které nekoresponduje s vaším dietním režimem. Pokud budete jíst během dne ovoce, zeleninu, nízkotučné jogurty, celozrnný chléb a dostatek bílkovin, udržíte si hladinu glukózy a s tím i dobrý pocit z přísunu energie ze zdravého jídla.

Osud neurčuje vaši hmotnost

Cvičením a zdravým stravováním můžete porazit i vaši genetiku – myslete na to. Bez ohledu na to, jaká je vaše rodinná anamnéza v rámci obezity. Pokud se pustíte do zdravého jídelníčku a pravidelného cvičení, úspěch se rozhodně dostaví. Zapomeňte na to, že jste zdědili postavu po babičce a bez předsudků začněte pracovat na svém novém já – TEĎ!