Potraviny pro ploché bříško

To, jak vypadáte, je z velké části odrazem toho, jak se cítíte. Jíst a cvičit podle nějakých doporučení a tabulek může být sice fajn, ale daleko důležitější jsou dušení rovnováha a psychická pohoda. Právě to jsou nejlepší pomocníci k dosažení kýžených výsledků. Pokud vaše odhodlání spojíte s těmi správnými potravinami, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. My jsme pro vás tentokrát vybrali potraviny, které je ideální zařadit do jídelníčku, pokud pracujete na svém plochém bříšku.

shutterstock_1954176928 (1)

KAPUSTA: má velmi málo kalorii, a přitom je vysoce výživná. Obsahuje mnoho nutričně významných látek. Najdete v ní vitamíny A, B1, B2, C a E, stejně jako řadu minerálů. Kapusta je velmi bohatá na vápník, železo, draslík i na antioxidanty. Má příznivý vliv na zažívací ústrojí, napomáhá odstraňovat zácpu, čistí střeva a podporuje odvodňování, díky čemuž se budete cítit štíhlejší.

OKURKA: obsahuje z více než 90 % vodu, jde tak o jednu z nejméně kalorických potravin v našem seznamu. V jedné větší okurce je jen okolo 50 kalorií a obstojné množství vitamínů A a C, draslíku a železa. Navíc má glykemický index 0, což z ní činí naprosto ideální potravinu při diabetu. Konzumace okurek tak pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu glukózy v krvi.

RAJČATA: jsou další skvělou zeleninou s velmi nízkým obsahem kalorií. 100 g čerstvých rajčat má pouze 19 kalorií, oloupané dokonce jen 9 kalorií! Silnou stránkou této zeleniny je vyvážená směs minerálů a vitamínů. V první řadě jsou bohaté na draslík. O draslíku je známo, že pomáhá vypořádat se tělu se zvýšeným zadržování vody. Obsahují také zinek, selen a další prvky, které dokáží v mozku regulovat pocit hladu tak, že se cítíte dříve sytí. Další předností rajčat (pouze zralých) je přiměřený obsah vlákniny. Pozor, kečup se sice na první pohled tváří jako rozmačkané rajče, ale v balení pravděpodobně najdete více cukru a přidaných látek než cenných živin, které vám tato zelenina může nabídnout za čerstva.

BANÁNY: patří sice ke sladšímu ovoci, ale i přes to vám mohou pomoci k plochému bříšku. Obsah cukru se totiž zvyšuje ruku v ruce s dozráváním. Zatímco zelený banán má cukr v porovnání se zbývajícími živinami v poměru 1:20, s postupným žloutnutím banánu se množství cukru výrazně zvyšuje. Sáhnout po méně zralém banánu je tak v rámci dietního režimu skvělá volba. A to hned z několika důvodů. Zaprvé jsou banány vhodným zdrojem vlákniny – jeden průměrný banán vám dodá přibližně 5 gramů vlákniny. Zároveň ale obsahují rezistentní škroby. Díky těmto dvěma látkám se po snědení banánu cítíte zasyceni na delší dobu. Velké množství pektinu v banánech podporuje trávení. Mimo to jsou ale banány plné draslíku, který podporuje látkovou výměnu.

GRAPEFRUIT: obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Vitamín C, hořčík, vápník, draslík, betakaroten a železo. Za typicky hořkou chuť grapefruitu je zodpovědný antioxidant naringenin, flavonoid podporující hubnutí a posilující zdraví. Grapefruitová jadérka zase působí jako velice účinné přírodní antibiotikum, které pomůže tělu bojovat se záněty, vyrážkou či dokonce s lupenkou. Pravidelné pojídání grepu navíc snižuje obsah cukru v krvi a zmírňuje tak uvolňování inzulínu.

BÍLÝ JOGURT: obsahuje živé bakterie, které podporují trávení. Díky ním se zbavíte nafouklého bříška. Jogurt dokáže být neocenitelným pomocníkem také při hubnutí. Tělo z něj čerpá množství bílkovin, vápníku a fosforu, svými probiotickými kulturami navíc pomáhá nastartovat správnou funkci trávení. Bílý jogurt eliminuje nadýmání. Dejte si pozor na ochucené jogurty, které obsahují zpravidla velké množství cukru.

KUŘECÍ MASO: kvalitní kuřecí maso je velmi dietní a obsahuje spoustu bílkovin, takže je vhodné i při redukci váhy. Díky své neutrální chuti je velmi oblíbené. Při samotné přípravě dbejte na důkladnou tepelnou úpravu. Bohužel je to právě kuřecí maso, které bývá čas od času infikováno bakteriemi salmonely. Omezte rovněž solení a naopak používejte bylinky, které příznivě stimulují trávení – například fenykl.

KONJAKOVÉ PŘÍLOHY: jsou hitem posledních měsíců. Obsahují přírodní, ve vodě rozpustnou, vlákninu glukomannan, jejíž kalorická hodnota je pro organismus velmi nízká. Proto je hojně využívána při redukčních dietách, nadváze a obezitě. Konjakové přílohy Slim Pasta obsahují pouhých 9 kcal na 100 g a jejich příprava je velmi rychlá a nenáročná. Stačí je pouze propláchnout, smíchat s oblíbenými ingrediencemi a můžete servírovat. Perfektně se hodí k masu, rybám či zelenině a dokonale vás zasytí.