5 tipů pro správný podzimní detox

Jarní očista organismu je po dlouhé zimě každoročním tématem. Nezapomínejte ale také na podzimní detox, který je stejně důležitý a přínosný. Probudíte v sobě novou tělesnou energii, připravíte tělo a mysl na chladné dny a díky odlehčenému jídelníčku ulevíte střevům před mnohdy náročným vánočním obdobím.

Co je detox a proč ho provádět

Detox je v podstatě očista těla. Metoda využívaná již tisíce let. Cílem detoxu organismu je pročištění těla a úleva od všech škodlivin, kterými je zanesené. Přirozený detox probíhá v těle neustále. Toxiny jsou vylučovány prostřednictvím orgánů – jater, ledvin a střev. Cílená detoxikace ulevuje tělu aktivně a díky době, ve které žijeme, je i více než žádoucí. „Podzimní detox je stejně prospěšný jako ten jarní, protože podporovat očistu střev vhodným příjmem vlákniny je důležité neustále v průběhu celého roku. Navíc s příchodem podzimu, kdy například zelenina už není v takové kvalitě jako v létě, může obsah vlákniny ve stravě značně ubývat, proto je potřeba ji doplnit jinými vhodnými potravinami," říká Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně Slim Pasta.

Pravidla podzimního detoxu v jídelníčku

  • Zapojte do pitného režimu dostatek bylinných čajů. Čím více jich vypijete, tím lépe.
  • Odlehčete jídelníček a dejte odpočinout svému trávení. Nahraďte klasické přílohy těmi konjakovými, které díky obsažené   vláknině glukomannan detoxikují váš organismus.
  • Nahraďte odpolední dortíčky s kávou osvěžujícími a zdraví prospěšnými smoothies.
  • Jezte dostatečné množství potravin bohatých na vlákninu, jako jsou luštěniny, celozrnné a low carb pečivo, cereálie, ořechy, semínka, ovoce a zelenina. 
  • I když je špatné počasí, hýbejte se. Ideální jsou delší procházky na čerstvém vzduchu.
     

Proč jsou konjakové přílohy ideální součástí podzimního detox jídelníčku?

Konjak je tradiční asijská potravina používaná již po staletí v Japonsku. Konjakové plantáže se nacházejí v horských lokalitách mimo civilizaci, což zaručuje, že rostlina a výrobky z ní nejsou kontaminovány toxiny. Nejvýznamnější složkou konjaku je vláknina glukomannan, která má mnoho zdravotních výhod. Velkou pozornost si získala jako skvělý pomocník při redukci hmotnosti, zároveň ale působí jako probiotikum, snižuje cholesterol a pozitivně ovlivňuje vstřebávání cukrů a tuků v krvi. Hlavním důvodem, proč byste měli před Vánoci podstoupit očistnou konjakovou kúru, je fakt, že glukomannan detoxikuje trávicí trakt a zároveň “krmí” přátelské bakterie ve střevech, čímž podporuje střevní mikroflóru.

Slim Pasta nabízí nálevové i beználevové konjakové přílohy v podobě nejrůznějších druhů těstovin a rýže. Novinkou jsou oblíbené tagliatelle, které obsahují pouhých 9 kcal na 100 g, což je o 94 % kalorií méně, než mají klasické přílohy. Jejich příprava je jednoduchá, stačí je smíchat s oblíbenými ingrediencemi a můžete servírovat. „Slim Pasta obsahuje velké množství rozpustné vlákniny glukomannan, která působí pozitivně při trávicích obtížích, může také působit jako prebiotikum, což je příznivé pro náš imunitní systém. Také dokonale zasytí na delší dobu," dodává Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně Slim Pasta.

Očistná kúra

Nahraďte klasické přílohy konjakovými přílohami 1x až 2x denně po dobu jednoho měsíce. Očistu podpořte bylinnou kúrou v podobě čajů a detoxikačními tabletami s extraktem z ostropestřce. Touto očistnou měsíční kúrou podpoříte běžné trávení, činnost jater a celkově pročistíte organismus. A bez hladovění.

Tip na recept

Podzimní období přeje cuketám, které jsou bohaté na vlákninu, vápník, hořčík a karoten a mají rovněž detoxikační účinek. Proto je jejich spojení s konjakovými tagliatelle ideální. Zkuste rychlé a chutné tagliatelle s cuketou.