Vědecky ověřeno: 12 důvodů, proč pít kávu

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Díky vysoké hladině antioxidantů a prospěšných látek je i poměrně zdravým nápojem. Nejrůznější světové studie ukazují, že pijáci kávy mají mnohem nižší riziko určitých druhů závažných onemocnění. Přinášíme vám 12 důvodů, proč pít kávu s ještě větší chutí.

do clanku 2

1. Budete chytřejší a plní energie


Díky obsaženému kofeinu zvyšuje káva hladinu energie. Kofein je nejčastěji konzumovaná psychoaktivní látka na světě. Po vypití šálku kávy je kofein absorbován do krve a následně putuje do mozku, kde zvyšuje množství určitých neurotransmiterů. To vede k lepšímu výkonu. Káva tak zlepšuje paměť, náladu, zvyšuje bdělost a dodává energii.

2. Pomáhá spalovat tuky


Kofein se nachází téměř v každém komerčním doplňku stravy na spalování tuků – má to své opodstatnění. Je to jedna z mála přírodních látek, která prokazatelně pomáhá při spalování tuků. Světové studie ukazují, že kofein může zrychlit metabolismus o 3–11 %. Mějte však na paměti, že pokud pijete kávu dlouhodobě a ve větších dávkách, mohou její účinky postupně ztrácet na intenzitě, protože si na ně organizmus postupně navyká.

3. Může zlepšit fyzický výkon


Kofein zvyšuje hladinu adrenalinu (epinefrinu) v krvi, což je hormon, který tělo připravuje na tělesnou námahu. Díky kofeinu můžete zlepšit svou fyzickou výkonnost v průměru o 10–12 %. Pokud netrpíte na vysoký krevní tlak, zkuste si dát před cestou do fitka šálek kávy a uvidíte, jak vás “nakopne“.

4. Obsahuje základní potřebné živiny


Kávová zrna jsou bohatým zdrojem mikro nutrientů. Jeden běžný šálek kávy obsahuje riboflavin (vitamin B2), kyselinu pantothenovou (vitamin B5), mangan, draslík, hořčík a niacin (vitamin B3).

5. Může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu


Cukrovka 2. typu je zdravotním problémem, který postihuje miliony lidí po celém světě. Vyznačuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi způsobenou inzulínovou rezistencí nebo sníženou schopností vylučovat inzulín. Studie ukazují, že milovníci kávy mají o 23–50 % nižší riziko vzniku tohoto onemocnění.

6. Může vás chránit před Alzheimerovou chorobou a demencí


Alzheimerova choroba je nejčastější neurodegenerativní choroba a celosvětově nejčastější příčina demence. Tento stav obvykle postihuje lidi starší 65 let. Kromě pravidelného cvičení a zdravého stravování, může i pití kávy přispět ke sníženému výskytu této nemoci.

7. Může snížit riziko vzniku Parkinsonovy choroby


Parkinsonova choroba je druhou nejčastější neurodegenerativní chorobou a je způsobena úbytkem neuronů generujících dopamin ve vašem mozku. I v těchto případech bylo pití kávy prokázáno jako prospěšné a snižující výskyt této choroby.

8. Může ochránit vaše játra


Játra jsou orgán, který plní stovky důležitých funkcí. Hospodaří s energií, tvoří žluč, zásobují tělo živinami a vitaminy či odstraňují jedovaté látky. Velice závažným onemocněním je jaterní cirhóza. Lidé, kteří pijí zhruba 4 šálky kávy denně, mají až o 80 % nižší riziko cirhózy jater.

9. Dokáže bojovat s depresí


Deprese je závažná duševní porucha, která vás může pěkně potrápit. Studie z roku 2011 dokazuje, že ženy, které vypily zhruba 4 šálky kávy denně, měly o 20% nižší riziko deprese.

10. Může snížit riziko určitých typů rakoviny


Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí na světě. Pravidelné pití kávy může chránit před rakovinou jater (třetí nejčastější druh rakoviny, na který se umírá) a tlustého střeva (čtvrtý nejčastější druh rakoviny, na který se umírá). Světové studie prokazují, že milovníci kávy mají až o 40% nižší riziko rakoviny jater a až o 15% nižší riziko karcinomu tlustého střeva.

11. Může vám pomoci žít déle


Díky předešlým poznatkům je jasné, že pravidelní konzumenti kávy se mohou alespoň z části vyhnout mnoha nepříjemným chorobám. Pití kávy sice nezajistí nesmrtelnost, ale možná vám může prodloužit život.

12. Největší zdroj antioxidantů ze stravy


Káva má poměrně velmi vysoký obsah antioxidantů. Díky „západním“ stravovacím návykům je možné, že větší množství přijmete právě díky pití kávy, než z konzumace ovoce a zeleniny dohromady. Co z toho vyplývá? Káva může být ve skutečnosti jedním z nejzdravějších nápojů na planetě.

ODBORNÉ OKÉNKO:

Co na zařazení kávy do pravidelného denního režimu říká výživová poradkyně Slim Pasta, Monika Rychlovská Tělupilová?

4_Slim Pasta_výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová

„Jelikož káva tělu přináší celou řadu pozitivních látek a navíc díky kofeinu podporuje spalování tuků, tak má ve zdravém jídelníčku rozhodně své pevné místo.“