Konjakové přílohy a děti

Přílohy vyrobené z rostliny konjak, jsou spojovány především se zdravým životním stylem, redukcí hmotnosti, rychlým vařením nebo speciálními jídelníčky při diabetických či bezlepkových dietách. Jejich oblibu jim zajišťuje zejména minimální obsah kalorií, absence cukru, tuku, lepku i soli. Konjakové přílohy jsou tedy obecně vnímány jako zdravá potravina, ale jak je to s jejich zařazením do jídelníčku dětí? Je Slim Pasta vhodná i pro ně?

Odpověď na tuto otázku se u mnohých odborníků i laické veřejnosti liší. Pravdou je, že přílohy Slim Pasta mají velmi nízké nutriční hodnoty a neobsahují téměř žádné makroživiny, jako jsou sacharidy, tuky a bílkoviny. Proto jsou u dospělých hojně využívané při redukčních dietách. Pro děti je ale velmi důležitá vyvážená strava a dostatečný přísun energie. Na první pohled se tedy může zdát, že je tato potravina pro děti nevhodná a někteří výživoví poradci proto dětem právě kvůli nízkým nutričním hodnotám konjakové přílohy nedoporučují.

Na druhé straně máme četné ohlasy z řad rodičů, kteří Slim Pastu běžně do jídelníčků svých ratolestích zařazují. Využívají jí buď jako odlehčenou náhradu běžných příloh, ale také u dětí trpících nadváhou a obezitou, aby alespoň částečně snížili jejich energetický příjem. Konjakové přílohy Slim Pasta jsou totiž také bohatým zdrojem ve vodě rozpustné vlákniny glukomannan, která zajišťuje pocit sytosti, zabraňuje potřebě se dojídat a zahání chutě na sladké.

do textu (1)

Kalorická hodnota glukomannanu je pro organismus velmi nízká, právě proto je při redukčních dietách, nadváze a obezitě tolik oblíben. U rozpustné vlákniny je běžné, že vstřebává vodu a zvětšuje svůj objem, ale glukomannan má tyto účinky extrémně silné. Je totiž schopen nabobtnat až na úctyhodný 50násobek své původní hmotnosti. Díky tomu vyvolává i přes zanedbatelný energetický obsah zřetelný pocit sytosti v žaludku a potlačuje hlad.

Slim Pastu také hojně využívají rodiče dětí trpících cukrovkou. Neobsahuje žádný cukr a zmíněná vláknina glukomannan má nejen příznivý vliv na hubnutí, ale také snižuje cholesterol a pozitivně ovlivňuje vstřebávání cukrů a tuků v krvi. Díky obsahu této rozpustné vlákniny v konjakových přílohách, dochází po jejich konzumaci ke zpomalení vstřebávání rozložených sacharidů ze stravy, což zabraňuje velkým výkyvům v hladině krevního cukru. Proto je konzumace konjakových výrobků při diabetu vhodná.

Pokud se rozhodnete svému dítěti Slim Pastu do jídelníčku zařadit, je nutné do ní přidat zeleninu, maso či ryby, aby vznikl nutričně vyvážený pokrm. Neméně důležité je dohlédnout při konzumaci konjakových příloh na dostatečný přísun vody a u malých dětí dávat pozor, aby se dítě “nezakuckalo” a přílohu nevdechlo. Konečné rozhodnutí, zda byste měli zařadit konjakové přílohy s nízkým obsahem sacharidů do jídelníčku vaší ratolesti, je ale na každém z vás. Určitě doporučujeme, abyste takový krok nejdříve konzultovali s vaším dětským lékařem.