Jak si užít Vánoce bez obav, že přiberte na váze? My to víme!

Vánoční svátky se blíží a s nimi i dny volna bez pohybu, které trávíme u televize a pohádek v obležení plných talířů různých pochoutek a cukroví. Je to každý rok stejné – v lednu pak procitneme a zjistíme, že kila jsou nahoře a začneme řešit, jak je shodit. Vrháme se do nesmyslných diet, trápíme svá těla nárazovými tréninky v posilovnách a většinou u toho stejně nevydržíme. Jak předejít celému tomuto martyriu poradí náš ambasador, kulturista a fitness trenér Dominik Trkan.

_DSC7846

Dominiku, jak obvykle trávíš Vánoce? Budou ty letošní jiné?

Vánoce trávím velice podobně, jako každý jiný, to znamená s rodinou a v pohodlí domova. Jediné, čemu se vyhýbám jsou pohádky. I když to k Vánocům patří a všichni je milují, já už popravdě ty klasické pohádky moc nemusím :) Viděl jsem je všechny tolikrát, že mě to neláká vidět je znovu. Naopak si rád si o svátcích chodím zacvičit. To, že jsou svátky, pro mne neznamená obrátit svůj životní styl o 360°. Vánoce pro mne znamenají především více času na rodinu.

Takže se vlastně udržuješ ve formě neustále a Vánoce pro tebe neznamenají žádnou výjimku a povolení v režimu?

Snažím se toho moc neměnit, to platí o stravě i o pohybu. Samozřejmě je to také o tom, v jaké fázi se nacházím. Vzhledem k tomu, že závodím v kulturistice, záleží na tom, jestli jsem právě v přípravě na závody. Pokud ano, tak jsem ve striktní dietě a v jídle neuhnu za žádných okolností, ani o svátcích. Odpočinku mám sice o svátcích více, ale neznamená to, že netrénuji. Tréninky nesmí chybět, protože mě nabíjí a cítím se po nich celý den skvěle.

Jak vypadá tvůj jídelníček o svátcích? Jíš vůbec cukroví?

Můj jídelníček je skladbou celoročně velice podobný, mění se většinou jen gramáže potravin, podle toho, v jaké fázi se nacházím – jestli potřebuji přibrat nebo zhubnout. Momentálně vážím něco kolem 113 kg a abych to udržel musím jíst spoustu jídla. Tím, jak jím tolik velkých porcí za den, nemám většinou chuť ani jíst nic navíc, naopak bych si raději někdy dal od jídla pauzu. Nicméně nebudu tvrdit, že si cukroví nedopřeji to ano, ale v menším množství. Jsem prostě spíše na maso.

Dominiku, máš nějaký zaručený „recept“ jak projít nadcházejícími svátky a udržet se ve formě, nebo je alespoň moc nepocítit na váze?

To je velice jednoduché, ale jen v případě, když po celý rok dodržujete poměr 80:20. To znamená 80 % zdravé vyvážené stravy a zbylých 20 % si ponecháte na méně zdravá a kaloričtější jídla. Pokud pak přes svátky tento poměr trochu nabouráte tím, že si dopřejete více dobrot, než je zvykem, tělo nebude ihned reagovat nadměrným přibíráním. A pokud ano, jedná se většinou o vodu v těle a po návratu do zaběhnutého režimu 80:20, se tělo za pár dní srovná. Pokud takový režim běžně nedodržujte, může vám tato rovnice pomoci alespoň na příští rok.

_DSC3178

Dobře, to zní jako plán a budeme vědět, jak na to v příštím roce. Ale co když jsme tento poměr přes rok nedodržovali? Je i tak možné se během svátků udržet ve formě a nepřibrat?

Pokud se budete chtít vyvarovat jakýmkoliv váhovým výkyvům, povím vám to, co je všeobecně známé: snažte se omezit příjem kalorií, sacharidů i tuků na minimum. O svátcích toho můžete dostáhnout vyváženou kombinací jídel, která jsou lehčí a následně si dopřát nějakou tu kaloričtější dobrotu, jako je cukroví. Další varianta je náhrada tučných a sladkých jídel nízkokalorickými variantami. Viděl jsem, že jste teď na webu Slim Pasty dávali recept na nízkokalorické pomazánky na jednohubky – to je přesně ta varianta jídel, které můžete mlsat naprosto bez obav. Je to vlastně na stejné bázi, jako když zařadíte do jídelníčku Slim Pastu –  diky tomu, že je nízkokalorická a nízkosacharidová, je snažší se dostat do kalorického deficitu, který pak můžete dočasně v tom krátkém svátečním období využít a vynahradit si ho „neřestmi“. V jídelníčku budete mít tedy jak nízkokalorická jídla, tak více kalorická, ale budete mít vyvážený celkový příjem kalorií.

V této době je již mnoho dostupných receptů, které nabízejí návody, jak si připravit nízkokalorické cukroví, nízkokalorický bramborový salát, nebo různé varianty v čem obalit vánočního kapa. Najděte si chvilku a vyhledejte si tyto recepty, určitě pak nebudete mít ze svátečních pokrmů výčitky. Samozřejmě k tomu všemu doporučuji pohyb. Zajděte si o svátcích aspoň jednou denně na delší procházku, která vám udělá dobře nejen na těle, ale i na duši. Pokud jste aktivnější, dejte si běh, nebo si zacvičte doma. Můžete to pojmout zábavnou formou a zapojit celou rodinu.

Pokud dodržíte výše uvedené, neměli byste se v lednu zhrozit nad ručičkou vaší váhy.

Dominiku, poskytuješ služby i online formou, kdyby chtěl někdo z čtenářů využít tvých služeb a nechat si poradit?

Ano, to je určitě možné. Kdyby mne chtěli čtenáři potkat osobně, tak trénuji ve fitness centru Fit UP! v Obchodním Centru Černý Most v Praze.

Na závěr nám pověz, co tě přimělo k tomu stát se ambasadorem značky Slim Pasta?

To je jednoduché, viděl jsem v této spolupráci smysl. Myslím si, že takové potraviny, jako je Slim Pasta, mohou lidem velice usnadnit cestu k jejích vysněné postavě a lepšímu zdraví. Lidi mají rádi těstoviny a v případě Slim Pasty si je mohou dopřát v neomezeném množství, aniž by měli strach, že přiberou kila navíc. Příprava Slim Pasty je velice rychlá a jednoduchá, takže se už nikdo nemůže vymlouvat, že nemá čas na vaření. Slim Pasta také obsahuje cennou vlákninu glukomannan, která pomáhá ke snížení cholesterolu v krvi a také efektivně podporuje hubnutí. Stačí přijmout denně 3 gramy glukomannanu, což obsahuje jedno balení Slim Pasty bez nálevu, a efekt se zaručeně dostaví. Navíc je Slim Pasta přírodním prebiotikem. Tohle prostě rád podpořím.

Skvělé, moc ti děkujeme za rozhovor a za všechny ty cenné rady :) Je něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářům?

Já také děkuji za rozhovor a doufám, že má doporučení pomohou – držím všem palce :) Určitě bych chtěl pozdravit všechny čtenáře a popřát jim krásné svátky, aby je prožili v klidu, v pohodě, a hlavně ve zdraví!