5 triků, jak si užít dovolenou a nepřibrat

Čas letních dovolených se blíží. Chystáte se i vy na pár dní odpočinku a přesto máte obavu, že nebudete mít jídelníček pod kontrolou? Nenechávejte to, co jíte na dovolené náhodě. Inspirujte se našimi tipy, jak si udržet váhu i ve dnech volna. Stačí věnovat trochu času přípravě a úspěch je zaručen.

shutterstock_387610156

1. Hlavně bez stresu

Na prvním místě mějte hlavně svou pohodu v letních dnech volna. Vždyť slovo dovolená je odvozena od slov „dovolit si“. Naskytne-li se vám tedy třeba příležitost ochutnat lokální specialitu, kterou nikde jinde nepotkáte, nebraňte se a s chutí si užijte nové chuťové zážitky.

Naučte se i do budoucna brát běžná kalorická jídla jako součást svého jídelníčku. Na co si ale dávejte pozor, je rovnováha. Pokud víte, že za sebou máte zdravou vyváženou snídani a před sebou stejně tak dokonalou večeři, vaše tělo vám váš „hříšný“ oběd rádo odpustí.

2. Pozor na zdravé kalorie

Už se těšíte, až si dáte ovoce, které bude mít mnohem intenzivnější chuť oproti tomu dováženému? Jak víte, ovoce je plné cukru a význam cukru je hlavně o doplnění energie. Dopřávejte si proto ovoce hlavně v té části dne, kdy si můžete být jistí, že je stále šance cukry spálit. Ovocná snídaně, kdy máte ještě celý den před sebou, je proto zcela v pořádku. A pokud zrovna na pláži pokukujete po ovocném smoothie, udělejte se svým tělem dohodu. Za to, že si dopřejete pěknou dávku cukru, použijte dodanou energii třeba k několika odplavaným výletům k bójkám a zpět.

3. Pohyb i pro lenochy

Pokud máte v plánu aktivní dovolenou, máte vyhráno. Pravděpodobně na dovolené necháte i nějaké to kilo. Pokud ale plánujete plážovou dovolenou a těšíte se na to, že jednoduše nebudete nic dělat, využijte alespoň výhod, které pláž a moře nabízí. Věděli jste například, že chůzí v písku spalujete více kalorií než tou běžnou? Pokud navíc brouzdáte vodou, je třeba vydat na chůzi ještě mnohem více energie. I krátká procházka za účelem sbírání mušlí se proto vyplatí. Nezapomeňte, že kalorie spálíte i při rekreačním plavání. A to i na odpočinkové dovolené vynechá málokdo.

4. Vyzrajte na alkohol

Stejně jako při výběru jídla najdete i mezi alkoholickými nápoji vhodné a méně vhodné varianty. Vybírejte proto správně. Pokud jste milovníkem vína, tak suché je tou nejlepší volbou. Dvoudeckou sladkého vína přijmete 9 gramů cukru a více, zatímco sklenkou suchého přijmete maximálně 0,8 gramu cukru. Pokud dáváte přednost pivu, můžete volit tzv. nízkosacharidová, obvykle označená jako dia piva. Ta průměrně obsahují kolem 4 gramů v jednom půllitru. Mějte ale na paměti, že i když zvolíte odlehčené varianty, neznamená to, že je můžete pít bez omezení.

5. Buďte připraveni

Nepředpokládejte, že na výletě potkáte zdravé občerstvení. Někdy nemusíte potkat dokonce žádné. Nezapomeňte proto do batohu přibalit nízkokalorické ovocné pyré či proteinové low carb tyčinky a lahodné low carb sušenky. Pokud budete mít možnost si někde jídlo ohřát, určitě přiberte na dovolenou některé z hotových nízkokalorických jídel, které vás dokonale zasytí.

Krásnou dovolenou!