5 praktických tipů, jak se zbavit tuku

Zaručených způsobů, jak se zbavit tuku, najdete na internetu desítky. Otázka je, jak jsou efektivní a udržitelné. Přesto je cesta k menším tukovým zásobám možná jednodušší, než si myslíte. Přemýšlejte nad stravou, přidejte pohyb a nakročte tak ke zdravějšímu životnímu stylu. Inspirujte se našimi tipy, jak nehladovět a přesto dosáhnout menší konfekční velikosti.

 shutterstock_116440276 (1)

 

Omezte sacharidy 

Snížení procenta tuku v těle přímo souvisí s omezením příjmu sacharidů, zejména těch jednoduchých, které jsou známé jako rychlé cukry. Najdete je hlavně ve sladkých jídlech, cukrovinkách, sušenkách, sladkém pečivu nebo v čokoládě.  Složené neboli komplexní sacharidy jsou bohaté hlavně na vlákninu. Patří sem ovesné vločky, luštěniny, celozrnné těstoviny nebo hnědá rýže. Pokud vás popadne chuť a chcete rychlou, sladkou a zároveň zdravou svačinu, sáhněte po low carb sušenkách, které si vás získají nízkým obsahem sacharidů i skvělou chutí.

Pozor, je rozdíl mezi nízkosacharidovou dietou a nízkotučnou dietou. Zatímco při dietě s nízkým příjmem sacharidů můžete jíst do pocitu sytosti, nízkotučná dieta je spojena s drastickým snížením celkového množství přijímaných kalorií a tedy s pocitem hladu.

Jak se zbavit tuku s pomocí bílkovin, tuků a zeleniny

Pokud chcete zhubnout tuk, obohaťte každé vaše jídlo o potraviny s nízkých obsahem sacharidů a bohaté na bílkoviny. Zároveň zařaďte zeleninu s nízkým obsahem sacharidů, jako brokolice, květák, špenát, kapusta, zelí, mangold, hlávkový salát nebo okurka. Automaticky tak snížíte příjem sacharidů a tělo začne brát energii z tuků. Mezi nejlepší zdroje bílkovin patří maso, ryby a plody moře nebo vejce. Dostatečný příjem bílkovin je při hubnutí zásadní. Pomáhá zrychlit metabolismus a prodlužuje pocit sytosti.

Jezte zdravé tuky

Nebojte se jíst tuky. Mezi ty zdravé, které byste do jídelníčku měli určitě zařadit, patří olivový olej, kokosový olej, máslo a také ořechy. Při nedostatku sacharidů i zdravých tuků zároveň, budete hladoví a to je recept na zaručený neúspěch.

Zařaďte do jídelníčku konjakové přílohy

Milujete přílohy? Ze svého jídelníčku je nemusíte vyřadit, stačí je jen vhodně nahradit přílohami s nízkým obsahem sacharidů. „Ideální je zařadit do stravovacího plánu přílohy z konjaku. Dokonale vás zasytí a díky jejich velmi nízké energetické hodnotě vám pomohou snížit množství přijímaných sacharidů,” popisuje výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová. Kromě toho jsou bohatým zdrojem vlákniny glukomannan, která má blahodárný vliv na celkové zdraví, zajistí pocit sytosti a prokazatelně pomáhá ke snižování hmotnosti.

Přidejte pohyb

Pravidelný pohyb je pro zdravý životní styl klíčový. Pravidelným cvičením si budujete svalovou hmotu, díky které pak za den spálíte více kalorií. Kromě toho, pohyb také pomáhá udržet dobrou náladu a ta je pro zdraví nezbytná. Pro nejlepší výsledky jak se zbavit tuku se doporučuje kombinovat posilování s kardio cvičením. Ideální je zařadit rychlou chůzi, běh nebo jízdu na kole a ty doplnit o posilovací cvičení. Zařadit můžete i jógu, která vám pomůže uvolnit celé tělo, zklidnit mysl a posílit svaly zad a břicha, které bývají často ochablé.

Tip: Pokud je pro vás pečivo nedílnou součástí jídelníčku, stáčí sáhnou po low carb pečivu, které se vyznačuje sníženým obsahem sacharidů a zároveň vysokým obsahem bílkovin a vlákniny.