Ženy versus bílkoviny aneb proč se nebát proteinu

Snad každá žena někdy zatoužila mít dokonale vyrýsovanou postavu. Pokud na tom chcete zapracovat i vy, dopřejte tělu dostatek pohybu a kvalitních bílkovin. Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou živých organismů, napomáhají odbourávání tuků, nárůstu svalové hmoty a zároveň jsou nezbytnou součástí jídelníčku při redukční dietě.

Zatímco pro doplnění energie potřebuje vaše tělo dostatek zdravých tuků a sacharidů, bílkoviny jsou základní živinou pro svalový růst a regeneraci. Pokud ve fitku tvrdě dřete a nebojíte se propoceného trička, určitě byste měli bílkoviny adekvátně zařazovat do vašeho jídelníčku. Jejich nedostatek může mít totiž vliv na kvalitu regenerace, nízký výkon nebo zpomalený růst svalů.

shutterstock_1660419517 (1)

5 DŮVODŮ PROČ ZAŘADIT BÍLKOVINY DO JÍDELNÍČKU

 • Drží hlad na uzdě
  Pokud denně zkonzumujete kvalitní porci bílkovin, budete mít hlad pod kontrolou, výrazně tím snížíte neodolatelnou chuť na sladké a zaženete neustálou potřebu se „dojídat“.
 • Nepřiberete po nich
  Pokud dodržíte konzumaci 1-1,5 gramu bílkovin na 1 kilogram vaší tělesné váhy, nemusíte se bát, že tím nějak ohrozíte své zdraví nebo obvod pasu. Bílkoviny obsahují 4 kcal na 1 gram, ale za to vás udrží sytější déle než sacharidy.
 • Jsou snadno po ruce
  Místo namazaného plátku slunečnicového chleba s lučinou a rajčetem, si ke svačince raději dejte například nízkotučný tvaroh, low carb proteinovou tyčinku nebo si namíchejte protein a k tomu snězte hrstku ořechů. Taková svačinka vám zajistí dostatečnou porci bílkovin a podpoříte své hubnutí.
 • Více svaloviny, větší příjem
  Příjem kvalitních bílkovin v průběhu celého dne je základem pro budování pevné a štíhlé postavy. Pokud máte více aktivní tělesné hmoty, tedy svaloviny, můžete si dovolit také více jíst.
 • Bílkoviny jako pomocníci do kuchyně
  Pokud rádi experimentujete v kuchyni, rozhodně by vám neměl chybět proteinový prášek. Můžete ho využít při pečení nebo ho přidat do snídaňové kaše. Na trhu existuje bezpočet druhů a příchutí. Od klasické čokolády a vanilky, až po odvážnější příchutě, jako je třeba rumová zmrzlina. Pokud upřednostňujete tekuté šejky a smoothie, kupte si do nich například syrovátkový protein nebo bezlaktózový izolát.

DŮLEŽITÉ RADY NA ZÁVĚR:

 • Nepřekračujte denní dávku: 2 g bílkovin na 1 kg vaší hmotnosti.
 • Dbejte na pravidelný pohyb.
 • Dostatečně pijte.
 • Doplňujte vitamíny a minerály.

Co na příjem bílkovin říká výživová poradkyně Slim Pasta, Monika Rychlovská Tělupilová?

4_Slim Pasta_výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová

„Bílkoviny jsou pro zdravé fungování organismu nenahraditelné, o tom není pochyb. Ovšem i tady platí - všeho s mírou. Jejich nadměrný příjem přetěžuje trávicí trakt a může díky tomu docházet k zažívacím obtížím a nadýmání. Pamatujte na to, že při dlouhodobých extrémních příjmech bílkovin může dojít až k potížím s ledvinami.“