Jak vyzrát na celulitidu!

Pomerančová kůže si nevybírá a tak dokáže potrápit jak štíhlou postavu, tak rovněž i tu boubelatou. Co stojí za jejím vznikem, co ji zvýrazní a co naopak pomáhá s jejím vyzmizíkováním? Přicházíme s tahákem, který před plavkovou sezónou rozhodně přijde vhod.

Nevzhledná kůže v oblasti stehen, hýždí a zadečku je estetickým problémem, který postihuje velkou většinu žen. Mužům se vyhýbá jako čert kříži a hlavním viníkem jsou genetické predispozice. Během mateřství jsou vazivové tkáně v pokožce namáhány a umožňují tak velké rozpětí, a to celulitidě opravdu svědčí.

Oč ale vůbec jde? Zvětšené tukové buňky jsou vytlačeny na povrch kůže a vznikají nevzhledné nerovnosti a hrbolky. V inkriminovaných partiií dochází k rovněž omezení toku krve a lymfy. Její vznik má na svědomí nespočet spouštěcích faktorů. Sedavý způsob života, jídelníček bohatý na tučné a sladké potraviny, tvorba toxinů a jejich hromadění v těle, kouření, nedostačující pitný režim, hormonální změny z důsledku těhotenství, menopauzy, ale také vlivem užívání hormonální antikoncepce.

Celulitida se rozlišuje na 4 typy

1) Pomerančová kůže se objeví jen v okamžiku, kdy pokožku stlačíme. Tady je tok lymfy ještě v pořádku.
2) Celulitida je jemně patrná i bez stlačení pokožky prsty. Na povrch vystupují jemné nerovnosti, které se projeví ze všeho nejdřív na vnitřní straně stehen. Vleže se však pomerančová kůže napne a vyhladí.
3) Celulitida je viditelná bez ohledu na pozici, ve které se nacházíte. Nerovnosti jsou rovněž enormnějšího charakteru. Mnoho odborníků již v této fázi začíná být na poplach, protože estetický problém pomalu přechází do toho zdravotního.
4) Dochází k degeneraci tukových buněk. Pokožka je na dotek tuhá, bolestivá a oteklá, což ukazuje na hromadící se tekutiny, které lymfa nedokáže odvádět.

Jak s celulitidou zatočit, když ji máte?

Usilujte o racionální a zdravé stravování, omezte tučné a sladké. Myslete na konzumaci kvalitních bílkovin, prospěšných celozrnných variant a low carb pečiva namísto klasického bílého. Místo houskového knedlíku si zamilujte oblíbený bulgur nebo kuskus. Těstoviny preferujte ty z konjaku a pohlídejte si celkově kalorický příjem.

Pohyb je důležitý. Běh, plávání, pilates, tanec. Zkrátka cokoliv, co je vám blízké.

Vsaďte na proudy vlažné a studené vody. Pokožka se vypne a tok krve i lymfy dostane zelenou.

Masírujte postiženou část pokožky speciálními zpevňujícími krémy žínkou z lufy. Taktéž si dopřejte peeling z namleté kávy.

Oblíbené je také použití za pomoci galvanické žehličky. Ta dokáže nejenom stimulovat pokožku, ale také dochází k lepším účinkům v rámci působení a vstřebávání všech klíčových látek z krémů, gelů a dalších kosmetických produktů.

Pijte dostatek. Vsaďte na chytré mobilní aplikace, které vám pohlídají příjem tekutin. Zapomeňte na sladké limonády a preferujte neperlivé nápoje bez cukru. Úplně postačí kohoutková vodou se šťávou z citronu nebo limety.

Neváhejte podpořit tok lymfy. Vyzkoušejte nejrůznější bylinkové čajové směsi, zajděte si na lymfodrenáž nebo do sauny. Rovněž omezte nošení příliš upnutého oblečení. Díky tomu nemůže lymfa proudit přirozeně.  

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku