10 potravin, které vám pomohou zmírnit stres

Pokud se cítíte ve stresu, je přirozené hledat úlevu. I když je těžké se občasným záchvatům stresu vyhnout. Chronický stres si může vybrat vážnou daň na vašem fyzickém a emočním zdraví. Ve skutečnosti může zvýšit výskyt rizikových stavů, jako jsou srdeční choroby a deprese. Naštěstí existují určitá jídla a nápoje, které vám mohou pomoci stres uvolnit. Pojďme se podívat na to, které to jsou.

shutterstock_1082155934 (1)

1. Mangold

Švýcarský mangold je listová zelená zelenina plná živin bojujících proti stresu. Pouze 1 šálek (175 gramů) vařeného mangoldu obsahuje 36 % doporučeného denního příjmu hořčíku, který hraje důležitou roli při stresové reakci vašeho těla. Nízká hladina tohoto minerálu je spojována s úzkostmi a záchvaty paniky. Kromě toho může chronický stres vyčerpat zásoby hořčíku v těle, takže pokud jste ve stresu, tento minerál je obzvláště důležitý.

2. Sladké brambory

Konzumace sacharidů bohatých na živiny, jako jsou sladké brambory, může pomoci snížit hladinu stresového hormonu kortizol. Ačkoli jsou hladiny kortizolu v organismu regulovány, chronický stres může vést k dysfunkci kortizolu, který může způsobit zánět, bolest a další nepříznivé projevy. 8týdenní studie u žen s nadváhou nebo obezitou zjistila, že ty, které jedly stravu bohatou na živiny bohaté na sacharidy, měly významně nižší hladinu kortizolu než ty, které dodržovaly standardní nezdravou a tučnou stravu s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů. Sladké brambory jsou také nabité živinami, které pomáhají při reakci na stres, jako je vitamin C a draslík. 

3. Artyčoky

Artyčoky jsou neuvěřitelně koncentrovaným zdrojem vlákniny a jsou obzvláště bohaté na prebiotika, což je typ vlákniny, která krmí přátelské bakterie ve vašem střevě. Studie naznačují, že prebiotika, která jsou koncentrována v artyčoku, mohou pomoci snížit hladinu stresu. Pro snižování rizika stresu je proto dobré zařadit kvalitní prebiotické výrobky, které můžete užívat jako doplněk stravy. Artyčoky mají také vysoký obsah draslíku, hořčíku, vitamínů C a K, které pomáhají v boji proti psychické nerovnováze. 

4. Mastné ryby

Mastné ryby jako makrela, sleď, losos a sardinky jsou neuvěřitelně bohaté na omega-3 tuky a vitamin D – živiny, u nichž je prokázáno, že pomáhají snižovat hladinu stresu a zlepšovat náladu. Omega-3 jsou nejen nezbytné pro zdraví, ale mohou také pomoci vašemu tělu zvládat stres. Nízký příjem omega-3 je ve skutečnosti v západních zemích spojován se zvýšenou úzkostí a depresí. Vitamin D hraje také zásadní roli v duševním zdraví a regulaci stresu.  

5. Petržel

Petržel je výživná bylinka plná antioxidantů, které neutralizují volné radikály a tím nás chrání před oxidačním stresem. Oxidační stres je spojen s mnoha nemocemi, včetně poruch duševního zdraví, jako jsou deprese a úzkost. Studie naznačují, že strava bohatá na antioxidanty může pomoci předcházet stresu a úzkosti. Antioxidanty mohou také pomoci snížit zánět, který se často vyskytuje u pacientů s chronickým stresem. 

6. Česnek

Česnek má vysoký obsah sloučenin síry, které pomáhají zvyšovat hladinu glutathionu. Tento antioxidant je součástí první linie obrany našeho těla proti stresu. Česnek proto účinně pomáhá bojovat proti stresu a zmírňuje příznaky úzkosti a deprese.

7. Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou bohatým zdrojem vitaminu E. Tento vitamin rozpustný v tucích působí jako silný antioxidant a je nezbytný pro duševní zdraví. Jeho nízký příjem je spojen se změnou nálady až depresemi. Slunečnicová semínka mají také vysoký obsah dalších živin snižujících stres, včetně hořčíku, manganu, selenu, zinku, vitamínů B a mědi.

8. Brokolice

Brokolice je známá pro blahodárné účinky na zdraví. Jídelníček bohatý na tuto zeleninu může snížit riziko některých druhů rakoviny, srdečních chorob a poruch duševního zdraví, jako je deprese. Brokolice je jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů potravy některých živin - včetně hořčíku, vitaminu C a kyseliny listové, u nichž bylo prokázáno, že účinně pomáhají proti depresivním příznakům. Brokolice je také bohatá na sulforafan, který může mít uklidňující a antidepresivní účinky.

9. Cizrna

Cizrna je plná vitamínů a minerálů, které pomáhají v boji proti stresu, včetně hořčíku, draslíku, vitamínů B, zinku, selenu, manganu a mědi. Tato lahodná luštěnina je také bohatá na L-tryptofan, který vaše tělo potřebuje k produkci neurotransmiterů, regulujících náladu. Výzkumy prokázaly, že strava bohatá na rostlinné bílkoviny, jako je cizrna, může pomoci zlepšit nejen zdraví mozku ale i duševní výkonnost. Ve studii s více než 9 000 lidmi měli ti, kteří dodržovali středomořskou stravu bohatou na rostlinné potraviny, jako jsou luštěniny, lepší náladu a méně stresu než ti, kteří dodržovali typickou západní stravu bohatou na zpracované potraviny.

10. Heřmánkový čaj

Heřmánek je léčivá bylina, která se od starověku používá jako přírodní prostředek ke snížení stresu. Heřmánkový čaj či heřmánkový extrakt podporují klidný spánek a snižují příznaky úzkosti a deprese. 8 týdenní studie u 45 lidí s úzkostí prokázala, že užívání 1,5 gramu výtažku z heřmánku snížilo hladinu kortizolu ve slinách a zlepšilo příznaky úzkosti.