Jak vyzrát na detoxikaci organismu?

Jarní měsíce jsou pro očistnou kúru a detoxikaci organismu jako stvořené. Je totiž na čase ulevit vnitřním organům a dopřát jim odlehčení od tučných potravin, nadbytku rafinovaného cukru, bílé mouky a ztužených tuků.

Jak poznáte, že detox bude pro vás tím pravým?

Trápí vás mdlá a unavená pokožka, máte potíže s nepravidelným vyprazdňováním, v ústech pociťuje nepříjemnou kyselou chuť, cítíte se zcela bez energie a nemluvě o tom, že vaše duševní rozpoložení se nachází na bodu mrazu?
Přirozená formou detoxikace probíhá v organismu permanentně, my máme však na mysli tu řízenou, kdy omezíme nežádoucí složky v potravě, alkohol , sáhneme po potravinách a vsadíme na zásady, které napomáhají k efektivnějšímu pročištění. Jaké to tedy jsou?

Co během detoxikace konzumovat?

Připravte si velkou zásobu především zeleniny. Dejte šanci nejenom té zelené, ale i kořenové. Například řepu, celer či mrkev v našem jídelníčku často nenacházíme. Připravte si zeleninové saláty, z brokolice, rukoly a špenátu si připravte smoothie, kam přidáte prospěšná chia semínka.

Myslete rovněž na přísun vlákniny, a to v rozsahu alespoň 30 gramů za den. Vláknina totiž dokonale pročistí trávící soustavu a vykartáčuje střeva od zbytků potravy. Zamilujte se do špagetové dýně, zelí, bílého jogurtu, ovocných šťáv, citrusových plodů a dalších. V rámci příloh to chce něco lehkého, bez zbytečné kalorické zátěže. Do čočkového salátu můžete přimíchat bulgur, nebo quinou.
Tip: Do zeleninových salátů si připravte domácí pesto z bazalky a medvědího česneku. Nezapomeňte použít panenský olivový olej a šťávu z citronu nebo limety.

Pitný režim

Den začněte sklenicí vody s citrónovou šťávou. Vyhněte se alkoholickým nápojům, kávu a zelený čaj po dobu detoxikace nahraďte tím bylinkovým. Připravte si odvar z pampelišky, kopřivy, nebo vsaďte na ostropestřec mariánský, který dokáže s játry naprosté zázraky.

Dýchejte

Udělejte si pořádek v dýchací soustavě. Také plíce potřebují dostatečně pročistit a posílit. V tomto směru pomůže obyčejná chůze, jízda na kole, plavání, ale také tanec či jóga. Během detoxikace se doporučuje spát s otevřeným oknem, dopřejte si sex, zajděte si na lymfatickou masáž, nebo do sauny.

Zaměřeno na naši duši

A když už jsme u toho komplexního úklidu, vyhnout bychom se v žádném případě neměli naší psychice, se kterou souvisí mnohé. Zaměřte se na to, co vám způsobuje starosti, a to co lze vyřešit, chtějte vyřešit, co možná nejdříve. Naučte se odpočívat, odpusťte druhým i sami sobě a netahejte se životem se starými křivdami. 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku