BLOG

Vychytané rady, jak účinně doladit figuru do plavek!

Vychytané rady, jak účinně doladit figuru do plavek!

Léto je tady. Prázdniny s časem dovolených u moře klepou na dveře. Opět se vám nijak závratně nepodařilo snížit váhu? Neházejte flintu do života, ještě můžete stihnout víc než dost. Přetavte do reality naše tipy a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!


Mlsejte chytře
Honí vás mlsná a vy nevíte, jak tu palčivou chuť po nezdravých sladkostech ukonejšit? Sáhněte po ovoci nebo ořeších. Jak na lehoučký dezert? Z ovocné šťávy vykouzlíte želé, z kokosového mléka a tapiokových perel zase zdravý puding, co nezatíží vaše trávení. A co milujeme my? Rozhodně kokosové chipsy, a úplně nejvíc ty domácí.

Bílkoviny do jídelníčku
Konzumovat bílkoviny se v rámci dietního režimu opravdu mnohonásobně vyplatí. Zasytí totiž na mnohem delší čas. Na snídaní si místo ovesné kaše připravte vaječnou omeletu se šunkou a jarní cibulkou. Uvidíte, že nebudete šilhat hlady a před obědem se nevrhnete po něčem zbytečně kalorickém nebo sladkém. Ryby nebo mořské plody a k nim konjakovou přílohu Slim pasta a máte zdravou večeři jako mávnutím kouzelného proutku.

Avokádo jako zdravá i chuťově delikátní svačina
Někomu chutná jen tak, jiný si plátky avokáda obloží žitný chléb s natvrdo uvařenými vejcem. Avokádo lze připravit na grilu se šťávou z citronu a s větvičkami koriandru. Do vzniklého důlku po odstranění pecky může přijít zeleninová směs a chedar.

Beluga do salátu ale i místo brambor
Řeč je o černé čočce, o které se ví jen málo. Nadchne jemnou chutí připomínající oříšky a teď v létě ji užijete do všelijakých salátů. Připravíte ji i bez namáčení a navíc nenadýmá. Z čočky je skvělá také pomazánka.

Stáhněte si fitness aplikaci, nebo vsaďte na fitness náramek
S intuitivním pomocníkem se vám bude chtít hýbat o trochu víc. Zapojte se třeba s kamarádkou nebo partnerem do výzvy, kdo nachodí za týden víc kroků, nebo spálí větší počet kalorií.

Řekněte alkoholu ne
V pátek nějaký ten alkoholický drink, ke grilování pivo a téměř každý večer sklenička vína jako zklidnění pocuchaných nervů. Alkohol tělu nic nedá, tedy kromě zbytečných kalorií. Na to myslete pokaždé, než si v restauraci poručíte něco alkoholického k pití. V rámci redukce to chce maximálně vinný střik. Na pozoru se mějte s tvrdým alkoholem. Že ho nepijete? Bílý rum je například součástí míchaných koktejlů spolu s přemírou sladkých sirupů.

Jezte pomalu!
Málokdo si v dnešní době stihne jídlo vychutnat. Vy se o to ale pokuste. Zdravé jídlo si připravte od naprostých základů. Nadbytek soli nahraďte voňavou kompozicí bylinek. A hlavně jezte pomalu. Pokud do sebe jídlo naházíte, tak toho spořádáte mnohem víc. Mozku totiž trvá něco kolem dvaceti minut, než dojde k závěru, že má dost!

Sluncem políbená
Nedělá vám radost se na pláži producírovat jako ředitelka vápenky, zvláště když máte nějaké to kilo navíc? Na zahradě nebo na terase si zařiďte menší náskok. Po práci si na lehátku nebo dece odpočinete a navíc si zařídíte lepší barvičku. Nezapomínejte na zásady bezpečného opalování. Kýžené zhnědnutí podpoří betakaroten.

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

Keto dieta je hitem: Pomůže vám s ní Slim pasta!


Slavná dieta, kterou svět miluje. A proč? Právě pro její účinky. Pomůže úspěšně zhubnout a navíc se vyhnete jojo efektu. Zatímco přijímáte vysoké množství kvalitních bílkovin a jen v minimální míře sacharidy, váš organismus díky tomu začne spalovat přebytečné tuky.

Vděčíme za ni profesorovi z Harvardu Georgovi L. Blackburnovi, který se zajímal o to, jakým způsobem lidské tělo nakládá s uloženými tuky a následně je spaluje. Během běžných diet sice také o tuky přicházíte, nicméně jedná se o ty původem ze svalů, a to až ze 40 %. Svaly jsou pokládány za účinné spalovače tuku a jakmile dietní snažení utnete, jojo efekt se přihlásí o slovo a výsledkem je rychlé přibírání na váze. Blackburn však přišel s poznatkem, že díky přirozenému biologickému procesu jménem nutriční ketóza může tělo čerpat tuky z přebytečných zásob, nikoli ze svalové hmoty. Ketózu lze nastartovat za pomoci stravy bohaté na proteiny, bez nadbytku tuků a s minimem sacharidů.


Zázračné hmotnostní úbytky díky ketóze. Oč vlastně jde?
Ve chvíli, kdy přesedláte na nízkosacharidový jídelníček, se z tukových zásob se začnou tvořit mastné kyseliny, které se v játrech přemění na tzv. ketolátky. Právě z nich po té organismus získává požadovanou energii. Zbavíte se viditelných špíčků, ale také vnitřního tuku tzv. viscerálního, který sice nevidíme, ale zato ohrožuje vnitřní orgány. V rámci dietního režimu se netrápíte hlady, nejste unavení ani vás nesužují chutě na sladké.

Do stavu ketózy se dostanete v horizontu dvou až čtyř dnů od zahájení keto diety. Ketózu lze také identifikovat za pomoci testovacích proužků na průkaznost ketonů v moči. Již po pár dnech v ketóze můžete zpozorovat ztrátu centimetrů i prvních kil. V začátcích diety se lze setkat také s méně příjemnými symptomy, které doprovází náběh na nový stravovací režim. Brzy ale odezní. Nejčastěji se jedná o únavu, bolest hlavy, zácpu či průjem. Někdo pociťuje silnější zápach, nebo zvláštní chuť v ústech. S tím pomůže žvýkačka nebo bylinkový ústní sprej.


Keto dieto: Co (ne) jíst?
Ketodieta se skládá ze tří fází: hubnoucí, stabilizační a fixační. Dá se říci, že dieta trvá něco kolem tří měsíců. Nicméně je důležité usilovat o racionální a pestrý jídelníček nejlépe dlouhodobě.

Jaké potraviny jsou povolené? Vždy záleží na tom, jakou fází aktuálně procházíte. Obecně se jedná o libové maso, ryby, mořské plody, dále jsou to vejce, sýry, jogurty, tvaroh a zelenina. Pokud jste ještě neměli tu čest s avokádem, rozhodně mu dejte šanci. Kouzlit na několik způsobů můžete s cuketou, brokolicí, květákem, dýní, ředkvičkami a se zelím. Dokonce si pochutnáte i na ořechách. Mezi zakázané patří pečivo a výrobky z bílé mouky, luštěniny, alkohol, cukrovinky a potraviny obsahující přebytek tuku. Zapomenout musíte rovněž na některé druhy ovoce.

Na obdobném principu funguje také Atkinsonova nebo Dukanova dieta. Než se ale do dietního režimu pustíte, neváhejte váš záměr prokonzultovat s odborníky. Keto dieta není vhodná pro těhotné ženy, osoby trpící cukrovkou, ledvinovými a jaterními problémy.


Zkuste to se Slim pastou
Rádi byste se pustili do keto diety ale zároveň se nechcete vzdát oblíbených příloh? Neváhejte do kuchyně povolat nízkosacharidovou alternativu Slim pasta k těstovinám či rýži. Bez výčitek a s minimem kalorií si pochutnáte na kuřecím, králičím nebo drůbežím masu a k tomu si naservírujete zdravé přílohy z konjaku. Talíř v rámci diety vám nebude připadat prázdný. Najíte se zdravě a navíc i očima.

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

Jak vyzrát na celulitidu!

Pomerančová kůže si nevybírá a tak dokáže potrápit jak štíhlou postavu, tak rovněž i tu boubelatou. Co stojí za jejím vznikem, co ji zvýrazní a co naopak pomáhá s jejím vyzmizíkováním? Přicházíme s tahákem, který před plavkovou sezónou rozhodně přijde vhod.

Nevzhledná kůže v oblasti stehen, hýždí a zadečku je estetickým problémem, který postihuje velkou většinu žen. Mužům se vyhýbá jako čert kříži a hlavním viníkem jsou genetické predispozice. Během mateřství jsou vazivové tkáně v pokožce namáhány a umožňují tak velké rozpětí, a to celulitidě opravdu svědčí.

Oč ale vůbec jde? Zvětšené tukové buňky jsou vytlačeny na povrch kůže a vznikají nevzhledné nerovnosti a hrbolky. V inkriminovaných partiií dochází k rovněž omezení toku krve a lymfy. Její vznik má na svědomí nespočet spouštěcích faktorů. Sedavý způsob života, jídelníček bohatý na tučné a sladké potraviny, tvorba toxinů a jejich hromadění v těle, kouření, nedostačující pitný režim, hormonální změny z důsledku těhotenství, menopauzy, ale také vlivem užívání hormonální antikoncepce.


Celulitida se rozlišuje na 4 typy

1) Pomerančová kůže se objeví jen v okamžiku, kdy pokožku stlačíme. Tady je tok lymfy ještě v pořádku.
2) Celulitida je jemně patrná i bez stlačení pokožky prsty. Na povrch vystupují jemné nerovnosti, které se projeví ze všeho nejdřív na vnitřní straně stehen. Vleže se však pomerančová kůže napne a vyhladí.
3) Celulitida je viditelná bez ohledu na pozici, ve které se nacházíte. Nerovnosti jsou rovněž enormnějšího charakteru. Mnoho odborníků již v této fázi začíná být na poplach, protože estetický problém pomalu přechází do toho zdravotního.
4) Dochází k degeneraci tukových buněk. Pokožka je na dotek tuhá, bolestivá a oteklá, což ukazuje na hromadící se tekutiny, které lymfa nedokáže odvádět.

Jak s celulitidou zatočit, když ji máte?

- Usilujte o racionální a zdravé stravování, omezte tučné a sladké. Myslete na konzumaci kvalitních bílkovin, prospěšných celozrnných variant namísto bílého pečiva. Místo houskového knedlíku si zamilujte oblíbený bulgur nebo kuskus. Těstoviny preferujte ty z konjaku a pohlídejte si celkově kalorický příjem.

- Pohyb je důležitý. Běh, plávání, pilates, tanec. Zkrátka cokoliv, co je vám blízké.

- Vsaďte na proudy vlažné a studené vody. Pokožka se vypne a tok krve i lymfy dostane zelenou.

- Masírujte postiženou část pokožky speciálními zpevňujícími krémy žínkou z lufy. Taktéž si dopřejte peeling z namleté kávy.

- Oblíbené je také použití za pomoci galvanické žehličky. Ta dokáže nejenom stimulovat pokožku, ale také dochází k lepším účinkům v rámci působení a vstřebávání všech klíčových látek z krémů, gelů a dalších kosmetických produktů.

- Pijte dostatek. Vsaďte na chytré mobilní aplikace, které vám pohlídají příjem tekutin. Zapomeňte na sladké limonády a preferujte neperlivé nápoje bez cukru. Úplně postačí kohoutková vodou se šťávou z citronu nebo limety.

- Neváhejte podpořit tok lymfy. Vyzkoušejte nejrůznější bylinkové čajové směsi, zajděte si na lymfodrenáž nebo do sauny. Rovněž omezte nošení příliš upnutého oblečení. Díky tomu nemůže lymfa proudit přirozeně.  

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

Jak se správně vážit?


Usilujete o vámi vysněnou hmotnost, ale váze se vyhýbáte jako čert kříži, nebo naopak se vážíte až příliš často a po té se trápíte tím, že displej pořád neukazuje nižší hodnoty? Stejně jako redukce hmotnosti, tak i její vážení má své pravidla. Poradíme vám, jak se při hubnutí správně (z)vážit!


Nestoupejte na váhu každý den
Každé ráno se pravidelně hrnete na váhu? Úplně postačí, když se naučíte vážit jednou do měsíce či každých čtrnáct dní. Jedině s odstupem času zjistíte, jak si na tom vaše kilogramy stojí. Vždy mějte na paměti, že 1 až 2 kilogramy jsou plus mínus pohyblivé a záleží na spoustě proměnných faktorů. Výslednou váhu ovlivňuje stav tekutin, vyprazdňování, menstruační cyklus v závislosti na zadržování vody v organismu a především příjem potravy. Nespočet věčných dietářů se každodenním vážením dostalo akorát tak do deprese a vzniklé pocity frustrace po té zahnali kalorickým jídlem. Akorát přijdete o motivaci, proto se denního vážení zdržte.


Ráno nebo večer?
Nejideálnější je postavit se na váhu v ranních hodinách, na lačno a pouze ve spodním prádle. Získané nacionále si zapište, ať máte srovnání, zda úbytek odpovídá vaší snaze. S rychlostí hubnutí to nepřehánějte, nehladovte a usilujte o to, aby váha klesala racionálně. Mnoho z nás dělá tu chybu, že si přeje zhubnout, co možná nejrychleji. Pro váš pocit je to dost možná motivace, avšak pro organismus je to zbytečná a stresující zátěž. Nemluvě o tom, že si zaděláváte na vznik strií. Pokožka tak nestíhá adekvátně reagovat, kvůli rychlé ztrátě kil se vazivová vlákna zpřetrhají a nenáviděné strie jsou na světě. Z počátku mají růžovou až fialovou barvu, po té blednou, avšak na kůži zůstávají i nadále - bohužel už napořád.


Mějte správný postoj i podklad
Na váze je zásadní stát rovně a tak, aby došlo k ideálnímu rozložení hmotnosti na obě končetiny. Jakmile nakouknete na displej snažte se nepředklánět. Zbytečně si tak vysloužíte vyšší cifry.
Osobní váhu položte tam, kde je stabilní a rovná podlaha. Rozhodně ne na měkoučký koberec s vyšším vlasem.


Když váha stojí?
I přesto, že pilně dodržujete jídelníček a pravidelně sportujete, tak se vás kila pořád drží? Pokud se do této situace dostanete, snažte se zachovat klid. Z počátku diety jdou kila dolů tak nějak úplně samy, hmotností zásek často přijde na řadu v druhé polovině. Kromě vážení se naučte také pravidelně měřit a získané hodnoty si pečlivě zapisujte. Vaše postava se bude měnit a i když kila nepůjdou dolů, tak centimetry určitě. Zaměřte se na oblast paží, ňader, pasu, boků, stehen a také lýtek.
Po každém vážení spolu s přeměřením se vyfoťte před zrcadlem pouze ve spodním prádle. Jakmile na vás zaútočí myšlenky s dietou seknout, stačí se podívat na všeříkající výsledky. Čím blíže budete k vaší vysněné váze tím více budete v šoku, jak moc se nejenom vaše postava, ale také obličej změnily. Vlasy budou o poznání lesklejší, pleť zdravější a všichni vám budou hádat o několik let méně.

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

JAK SI VYPOČÍTAT DENNÍ ENERGETICKÝ PŘÍJEM A ZDRAVĚ ZHUBNOUT
(v 5 krocích)

V tomto článku naleznete přesný postup, jak si vypočítat svůj denní energetický příjem a nastavit si jídelníček. Pro názornost budu uvádět své hodnoty získané pomocí kalkulaček, na které uvádím odkazy pro co nejjednodušší a nejrychlejší výpočet.

1. VÝPOČET BAZÁLNÍHO METABOLISMU

Můj bazální metabolismus (BMR) je 1.387 kcal, automaticky vypočítat si ho můžete zde: http://www.superko.cz/kalkulacky/bazalni-metabolismus-vypocet-bmr/

Tato hodnota nám říká, kolik energie potřebuje náš organismus na veškeré důležité procesy (dýchání, činnost srdce, funkce orgánů) v klidu za jeden den (24 hod). Pod tento příjem bychom se nikdy neměli dostat.


2. VÝPOČET DENNÍHO ENERGETICKÉHO VÝDEJE

Nyní je potřeba zjistit denní energetický výdej, tj. kolik energie potřebuje naše tělo k tomu, abychom mohli pracovat, sportovat, přemýšlet atp. Následující hodnota tedy představuje bazální metabolismus + veškerý další výdej jako chůze, pohyb v práci, trénink, cesta autem atd. Můžete vypočítat zde: http://jak-hubnout.eu/kalkulacka-kalorie-kolik-kalorii-snist-za-den/#kalkulacka 
Můj je 2.160 kcal.


3. KALORICKÝ DEFICIT

Ten vzniká, pokud budeme přijímat méně, než je náš denní energetický výdej. Pokud budeme mít správně nastavený jídelníček, začne tělo sahat do našich vlastních zásob energie a pálit efektivně tuk.

Abychom tedy kalorický deficit nastavili, je potřeba odečíst 15-25 % od denního energetického výdeje. Pro začátek zvolím – 20 %, tj. 1.728 kcal (80 % z 2.160 kcal). Nyní je můj optimální energetický příjem 1.728 kcal k tomu, abych mohla zdravě hubnout v tempu cca 0,5-1 kg/týden.


4. MAKROŽIVINY
Makroživiny jsou nezbytné složky naší potravy, z nichž získáváme energii. Bílkoviny (1g = 4 kcal) chrání naši svalovou hmotu. Sacharidy (1g = 4 kcal) nám dodávají energii a tuky (1g = 9 kcal) jsou důležité pro správnou funkci hormonů. Optimální poměr se pro každého z nás mírně liší, ovšem můžeme se inspirovat buď metodou poměru v celodenním příjmu 25 % B – 45 % S – 30 % T a nebo metodou výpočtu přes potřebný počet gramů jednotlivých makroživin na naši celkovou hmotnost.
Je vhodné dodávat veškeré složky a žádnou nevynechávat. Vynechání může zapříčinit velké chutě a selhání nastaveného režimu, v dlouhodobé neuvážené restrikci i závažné zdravotní problémy.


5. NASTAVENÍ MAROŽIVIN
Bílkoviny doporučuji mezi 1-1,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud hodně sportujete, zvolte spíše horní hranice. Osobně zvolím 1,5 g, tj. 60 kg x 1,5 = 90 g bílkovin na den x 4 kcal = 360 kcal

Tuky jsou velmi důležité především pro citlivý ženský organismus (zachování menstruačního cyklu, zdravá pleť, vlasy a nehty, prevence depresí ad.). Minimum doporučuji kolem 50 g, jinak kolem 1 g na 1 kg tělesné váhy, tj. v mém modelovém případě 1 x 60 = 60 g x 9 kcal = 540 kcal

Z vypočteného množství získáme rozdílem množství sacharidů, tj. 1.728 – 360 – 540 = 828 kcal / 4 kcal = 207 g sacharidů, celkem to tedy vypadá takto:
Množství energie na 1 den: 1.728 kcal
Bílkoviny – 90 g
Tuky – 60 g
Sacharidy 207 g

Získané údaje je vhodné rozdělit na 3-5 porcí za den.


NEVHODNÉ POTRAVINY: fast food, slazené limonády, sušenky, sladkosti, zákusky, chipsy, uzeniny, slazené mléčné výrobky, vysoce rafinované potraviny, smetanové zmrzliny, džusy atp.


VHODNÉ POTRAVINY:
BÍLKOVINY: libové maso, ryby, vejce, kvalitní mléčné výrobky (čerstvý sýr, tvaroh, řecký jogurt), luštěniny, organická sója, polotvrdé a tvrdé sýry
TUKY: rostlinné oleje (olivový, mandlový, rýžový, sezamový ad.), tučné ryby, ořechy a semena, avokádo, máslo, kokosový tuk, 100% ořechová másla a krémy, žloutky
SACHARIDY: celozrnné obiloviny a pseudoobiloviny (quinoa, pohanka, bulgur...), rýže, brambory, batáty, ovesné vločky, žitné a celozrnné pečivo, ovoce a zelenina, luštěniny

Vypočtené podklady lze zadat do Vaší oblíbené aplikace (kalorické tabulky, YAZIO, stravovací deník, Fitlinie, BMI kalkulačka, Otesánek ad.), kam zadáváte denně vše, co sníte a vypijete a která za Vás počítá a hlídá, zda nastavené hodnoty plníte správně.

Bc. Iris Ledvina
(nezávislý výživový specialista / trenér fitness I. třídy / lektor vzdělávacích institucí)

 

 

Jak vyzrát na detoxikaci organismu?

Jarní měsíce jsou pro očistnou kúru a detoxikaci organismu jako stvořené. Je totiž na čase ulevit vnitřním organům a dopřát jim odlehčení od tučných potravin, nadbytku rafinovaného cukru, bílé mouky a ztužených tuků.

Jak poznáte, že detox bude pro vás tím pravým?

Trápí vás mdlá a unavená pokožka, máte potíže s nepravidelným vyprazdňováním, v ústech pociťuje nepříjemnou kyselou chuť, cítíte se zcela bez energie a nemluvě o tom, že vaše duševní rozpoložení se nachází na bodu mrazu?
Přirozená formou detoxikace probíhá v organismu permanentně, my máme však na mysli tu řízenou, kdy omezíme nežádoucí složky v potravě, alkohol , sáhneme po potravinách a vsadíme na zásady, které napomáhají k efektivnějšímu pročištění. Jaké to tedy jsou?

Co během detoxikace konzumovat?
Připravte si velkou zásobu především zeleniny. Dejte šanci nejenom té zelené, ale i kořenové. Například řepu, celer či mrkev v našem jídelníčku často nenacházíme. Připravte si zeleninové saláty, z brokolice, rukoly a špenátu si připravte smoothie, kam přidáte prospěšná chia semínka.
Myslete rovněž na přísun vlákniny, a to v rozsahu alespoň 30 gramů za den. Vláknina totiž dokonale pročistí trávící soustavu a vykartáčuje střeva od zbytků potravy. Zamilujte se do špagetové dýně, zelí, bílého jogurtu, ovocných šťáv, citrusových plodů a dalších. V rámci příloh to chce něco lehkého, bez zbytečné kalorické zátěže. Do čočkového salátu můžete přimíchat bulgur, nebo quinou.
Tip: Do zeleninových salátů si připravte domácí pesto z bazalky a medvědího česneku. Nezapomeňte použít panenský olivový olej a šťávu z citronu nebo limety.

Pitný režim
Den začněte sklenicí vody s citrónovou šťávou. Vyhněte se alkoholickým nápojům, kávu a zelený čaj po dobu detoxikace nahraďte tím bylinkovým. Připravte si odvar z pampelišky, kopřivy, nebo vsaďte na ostropestřec mariánský, který dokáže s játry naprosté zázraky.


Dýchejte
Udělejte si pořádek v dýchací soustavě. Také plíce potřebují dostatečně pročistit a posílit. V tomto směru pomůže obyčejná chůze, jízda na kole, plavání, ale také tanec či jóga. Během detoxikace se doporučuje spát s otevřeným oknem, dopřejte si sex, zajděte si na lymfatickou masáž, nebo do sauny.


Zaměřeno na naši duši
A když už jsme u toho komplexního úklidu, vyhnout bychom se v žádném případě neměli naší psychice, se kterou souvisí mnohé. Zaměřte se na to, co vám způsobuje starosti, a to co lze vyřešit, chtějte vyřešit, co možná nejdříve. Naučte se odpočívat, odpusťte druhým i sami sobě a netahejte se životem se starými křivdami. 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

DETOX PROTOKOL

Stáhnout protokol zde

Tento detoxikační protokol je vhodný při jakékoliv snaze odlehčit organismu a pročistit tělo od těžkých kovů a toxinů. Vedlejším příjemným efektem může být úbytek na váze, kvalitnější spánek, více energie, zdravější pleť, rychlejší hojení, snížení alergických reakcí organismu a také celkový elán do života :) 

Veškeré navržené varianty jsou plovoucí, takže pokud např. zaměníme květák za brokolici, pastiňák za celer, mandarinku za pomeranč nebo lněný olej za kokosový atp., vůbec nic se neděje. Množství je velmi individuální. Doporučuji vyzkoušet nejnižší navržené množství a dle pocitu sytosti se řídit dále dle vlastního uvážení.

Tento unikátní protokol obsahuje i návod, jak se správně navrátit do režimu pevné stravy, aniž bychom pociťovali jakýkoliv střevní diskomfort. V této fázi lze jakoukoliv zeleninu ve formě kašovité či hrudkovité přílohy nahradit SLIM PASTOU.

Dobrou chuť!

Bc. Iris Ledvina
(nezávislý výživový specialista / trenér fitness I. třídy / lektor vzdělávacích institucí)

 

 

 

Jak zvládnout velikonoční hodování zdravě a bez zakolísání váhy?


Svátky jara jsou spojené s hromadou dobrého jídla, pití a sladkostí. Pečená mladá kachna, smažené řízky a k nim nesmí chybět bramborový salát. Sladké limonády s vaječným likérem jdou na dračku a žloutkový věneček s likérovou špičkou jako dezert. Přinášíme tipy, jak se Velikonocemi protančit chutně a přitom co se týká kalorií, o poznání lehčeji.


Ráno vaječná omeleta a na oběd kuřecí roláda s jarní nádivkou
Svátky nabádají k volnému stravování, prostě si sem tam něco ďobnete a pak večer zjistíte, že jste to s tím ochutnáváním zase přehnali. Dopřejte si vydatnou snídani, vyvážený oběd a lehkou večeři. Ráno se nastartujte třeba vaječnou omeletou se šunkou, v pravé poledne místo smaženého jídla servírujte kuřecí roládu s kopřivovou nádivkou s rýží (pokud držíte dietu, zvolte konjakovou alternativu) a večer filátko ze pstruha se zeleninou nebo tuňákový salát s avokádem a cherry rajčátky. Na svačinu si připravte špenátové smoothie nebo se zasyťte květákovým krémem.

Zdravé chlebíčky a chuť jedna báseň
Chlebíčky z bílé veky, bramborová pomazánka, vysočina, šunkový salám a vařené vejce. Tato klasika je v mnoha domácností k vidění pořád. Přitom to jde mnohem zdravěji. S celozrnnou bagetou, tempehem nebo rybí pomazánkou (nejlépe tou domácí) a na ozdobu avokádo, uzený losos a zelenina.

Klasické věnečky nahraďte italskou specialitou
Honí vás mlsná a stále vás nenapadá, jaký svěží dezert by byl tím pravým? Dejte sbohem tradičním jidášům, mazanci a sladké roládě s máslovým krémem. Italská panna cotta vás nadchne, místo smetany ji připravte z řeckého jogurtu, oslaďte zdravě medem či stévií a bohatě ji zasypejte malinami, borůvkami nebo jahodami.

Přemýšlíte, jak se vyhnete velikonoční čokoládové nadílce, kterou přinesou vaše děti? Pro případ akutní chuti se vybavte vysoce procentní čokoládou, nebo nepraženými kakaovými boby.

Tip: Nemůžete odolat dobrotám na sváteční tabuli? Pak je mlsejte v omezeném množství a nejpozději do poledne.
Domácí ledový čaj místo limonády
Kolové limonády, pivo a sladké ochucené minerálky během svátků tečou proudem, vy ale nejděte s davem a prozíravě zkrouhněte příjem kalorií tím, že se rozhodnete pro neslazenou vodu nebo si připravte domácí verzi ledového čaje bez cukru se snítkou meduňky a plátkem citrónu. Vaječný, nebo karamelový likér či panák domácí pálenky nahraďte bílým vínem, případně jej smíchejte s perlivou vodou.

Prožijte svátky aktivně
Návštěvy, pohádky v televizi a dobroty nás tak trochu směrují k tomu, abychom celé Velikonoce proseděli na gauči. Po obědě vytáhněte rodinu na procházku, ke známým se vydejte v rámci města pěšky a některý den si vyhraďte na společný výlet. Vděčné vám mimo jiné bude právě zažívání, které díky přemíře jídla a nedostatku pohybu dostává zabrat. Výsledkem často bývá nepříjemné nadýmání.

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

Proč je důležité usilovat o zdravou hmotnost?

Tou nejsilnější motivací je sáhnout si na vysněnou hmotnost a nasoukat se do titěrných džín, nebo šatů, které jsme nosily kdysi dávno. S ideální váhou však přichází mnohem zásadnější benefity, a tedy ty, jež mají přímou souvislost s našim zdravotním stavem. Několik kilo navíc vás může nasměrovat ke vzniku civilizačních chorob a zdravotních komplikací. Obezita může zkrátit život až o deset let.

Už nějaký ten pátek pozorujete, že úspěšně přibíráte každý rok alespoň o 3 až 7 kilogramů? Stačí jen spočítat, o kolik navíc budete vážit za pět let. Pokud vaše váha konstantně narůstá, rozhodně tomu nechtějte jenom přihlížet.

Získáte sebevědomí a lepší pocit ze svého já
Samozřejmě, že rádi byste se měli mít bez ohledu na číslo, které vám ukazuje vaše digitální váha. Nicméně s výraznou nadváhou či obezitou jdou často ruku v ruce větší či menší komplexy. Nákupy oblečení si užijete mnohem víc. Na co sáhnete, to vám bude. Navíc si do sytostí užijete nošení sukní i šatů bez nepříjemného a bolestivého tření stehen.

Získáte náskok před bolestmi zad a kloubů
Ochablé břišní svalstvo nepředstavuje ideální oporu pro bederní aparát a tak často dochází k přetížení. Kila navíc jsou zátěží nejenom pro klouby, ale také pro páteř. Zvýšená koncentrace kyseliny močové vede k ukládání drobných krystalků nejenom do kloubů, ale i do měkkých tkání a následkem je všudypřítomná bolest a také otok.

Budete plodnější
Nadbytečný tuk vede k poruchám reprodukčního systému a zvýšené tvorby estrogenu. Ženy se proto potýkají s poruchami menstruačního cyklu a chybějící ovulací. V případě těhotenství je obézním matkám často diagnostikována těhotenská cukrovka.

Užijete si sex
Také v posteli nadváha svazuje a brzdí nejenom výsledný prožitek, ale také milostný apetit. Nemluvě o tom, že pocit přitažlivosti se stoupající váhou se blíží k bodu mrazu.


Tím ale výčet benefitů rozhodně nekončí. Jaké jsou ty další?
- Snížíte krevní cukr, cholesterol a umravníte krevní tlak
- Nebudou vás trápit nevzhledné křečové žíly
- Vaše srdce bude tlouci bez nadbytečné zátěže a cévy se nebudou zanášet tukem. Snížíte tím riziko infarktu.
- Vaše pleť bude působit vitálněji a mladším dojmem, už žádná přebytečná mastnota, rozšířené póry a nezdravá barva.

Díky těmto tipům konečně zhubnete!
- Pijte neperlivé a neslazené tekutiny.
- Zredukujte poměr nezdravých sacharidů. Vařte zdravé jídla s kvalitními bílkovinami a lehkou přílohu. Skvělé jsou nízkosacharidové těstovinové alternativy. Hlavní chod kombinujte s hromadou zeleniny.
- Ovoce si dopřejte ráno a spíše v dopoledních hodinách.
- Stravujte se pravidelně, nezapomínejte na svačiny mezi jídly.
- Dostatečně spěte, ať nemusíte chybějící energii nahrazovat kalorickými dobrotami nebo nezdravými energy drinky.

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

 

 

Jak si připravit chuťově výborné sushi s minimem sacharidů?

I když sushi pochází až z dálné Asie, tak i u nás v Česku se cítí jako doma. Dostalo nás nejenom výjimečnou chutí, ale především přísunem vitamínů spolu s minerály. Držíte dietu, kde máte zakázáno jíst rýži, nebo se snad vyhýbáte sacharidům? Díky naší nízkosacharidové alternativě si vychutnáte sushi tak, jak ho máte rádi, a přitom ještě o něco dietněji a lehčeji.

Připravte si asijský oběd či svěží večeři bez výčitek. Se sushi zazáříte také na rodinných oslavách, které hravě zastoupí klasické a kalorické jednohubky z bílého pečiva, s pomazánkou a pikantním salámem.


Suroviny aneb co budete potřebovat?

  • 250g Slim Sushi Rice
  • Sushi ocet
  • Řasy nori
  • Mořské ryby (losos, tuňák ), krevety, nebo krabí tyčinky, zelenina (avokádo, okurek, ředkev)
  • Dále také: wasabi, nakládaný zázvor a sójovou omáčku, jako doplněk je úžasný také wakame salát s černým sezamem

Slim Sushi Rice uvařte dle pokynů na obalu. Skvělým pomocníkem vám může být také rýžovar. Japonské sushi ale nedělá skvělým pouze a jenom rýže, potřebuje totiž něco navíc - patřičně dochutit. Někdo stále vsází na rýžový rozvar skládající se z cukru, soli a rýžového octu. Další mnohem rychlejší alternativou je hotový sushi ocet. Uvařenou Slim Sushi Rice nechejte vychládnout a teprve po té ji zalijte sushi octem. Nikdy však v kovové misce.

Ryby, krevety či zeleninu si mezitím nakrájejte na tenčí kousky, aby se vám v rolce krásně spojily.

Nori položte lesklou stranou dolů na bambusovou podložku přebalenou potravinovou fólií. Tento fígl si oblíbíte ve chvíli, kdy nebudete nuceni podložku pracně čistit. Ruce navlhčíme vodou a řasu asi z ¾ plníme Slim Sushi Rice ve vrstvě 1 cm, na horním konci ponecháme dostatečný volný prostor pro snadné zabalení.

Po té navrstvíme jednotlivé suroviny a přetřeme volnou část řasy vodou. Díky tomu nám bude rolka kompaktně držet pohromadě.

Finálním krokem je zarolování do pevné rolky za pomoci bambusové podložky. Ze začátku to budete chtít správný grif, ale postupem času si jej osvojíte. Hotové sushi rolky rozkrájíme na silnější kolečka a můžeme servírovat.

 

Tipy navíc

  • Nakládaný zázvor se konzumuje proto, aby se zneutralizovaly chutě mezi různými druhy sushi. Pokud připravujete jen jeden, zázvor netřeba.
  • Štiplavé wasabi rozmíchejte v sójové omáčce. Japonci tak činí rovněž.
  • Těhotné ženy se sushi vzdát nemusí, stačí sáhnout po tom vegetariánském.
  • Přemýšlíte, jaký nápoj k sushi zvolit? Sáhněte po miso polévce nebo zeleném čaji původem z Japonska.

 recept stáhnout zde

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

 

 

 

Detox & Jarní očista – 3 tipy


Detox či jakákoliv očistná kúra nemusí nutně znamenat pouze půst či pití zeleninových výluhů. Abychom pomohli svému organismu s přirozenými regeneračními procesy, stačí zařadit několik zdravých tipů pro více energie a předejít tak jarní únavě. 

S jarem se tělo přirozeně zbavuje určitého množství tukových zásob. My tělu můžeme dopomoci odlehčenou stravou a na 1-2 týdny zařadit denně aspoň 1 odšťavněný nápoj či smoothie, 1 zeleninovou polévku a 1 bylinkový čaj.

1. ŠŤÁVA Z OVOCE & ZELENINY – tento nápoj se nejlépe hodí ráno nalačno v množství cca 250-400 ml. Doporučuji smíchat několik stvolů řapíkatého celeru, 1-2 karotky a 1 hrušku s kapkou rostlinného oleje. Tento mix stimuluje naši imunitu, připraví pokožku na první sluneční paprsky a navíc bude díky hrušce příjemně sladký.

2. ZELENINOVÁ POLÉVKA – v rámci lehčího oběda nebo večeře doporučuji zeleninovou polévku s čerstvými bylinkami (jarní cibulka, petržel). Výborně nás zasytí např. krémová mrkvová, květáková či špenátová.

3. BYLINKOVÝ ČAJ – úplně nejlepším řešením je výluh z mladých kopřiv, který čistí krev. Sáhnout můžeme i po směsi lymfatického čaje nebo také yerba maté.


V úplně ideálním případě žijeme tak, abychom každý den dělali něco pro své zdraví zevnitř. Nikdy není pozdě na změnu stravovacích návyků, atak zařazení aspoň jednoho z tipů může být skvělým startem.

Bc. Iris Ledvina
(nezávislý výživový specialista / trenér fitness I. třídy / lektor vzdělávacích institucí)

 

  

Jak vyzrát na PCOS? Pomoc představuje nízkosacharidová dieta!

Mastná a nezdravě vypadající pleť, nadváha či obezita, tmavé chloupky a chybějící menstruace. Přesně těmi příznaky na sebe upozorňuje syndrom polycystických vaječníků, který ženám čím dál častěji znepříjemňuje běžný život, ale také může být viníkem v rámci neúspěšného početí.

Setkává se s ním okolo 15 % žen v produktivním věku, nicméně mnohé o tom ani netuší, protože jejich přirozený cyklus maskují antikoncepční pilulky. Většina těchto diagnóz vyjde najevo tehdy, když dojde k jejich vysazení. Menstruace má zpoždění, dochází k tvoření cyst na vaječnících a hormonální hladiny zažívají chaos.

Pokud vám gynekoložka dle krevních testů a ultrazvuku potvrdila diagnózu polycystických vaječníků, její průběh i symptomy lze příznivě ovlivnit zdravou životosprávou a racionálním jídelníčkem. Pacientky trápící tento zdravotní problém se ve většině případů potýkají s nadbytečnými kilogramy, najdou se ale i výjimky, jež mají BMI v normě (tady samozřejmě hubnutí není žádoucí). Rozloučení se s tukovými zásobami prokazatelně vede ke zlepšení, ne - li k úplnému vymizení nežádoucích příznaků.

Nízkoglykemická dieta aneb jídelníček bez sacharidů
Problém PCOS se v hlubší rovině opírá o metabolickou poruchu, kde první housle hraje inzulinová rezistence. Proto je důležité snížit příjem sacharidů, pohlídat si energetický příjem a také se pravidelně aktivně hýbat.

Obdivuhodné výsledky na poli hubnutí přinesla Atkinsova a Dukanova dieta, ty striktně cílí na zvýšení příjmu bílkovin s minimálním podílem sacharidů. Upřednostňujte kvalitní bílkoviny jako krutí, kuřecí či králičí maso, vejce, sladkovodní a mořské ryby spolu s plody moře.

Milujete těstoviny, rýži a nedokáže si představit je díky dietnímu režimu nejíst? Nemusíte se jich rezolutně vzdát, stačí ty běžné nahradit fitness těstovinami z konjaku.


Slim pasta září v italských i asijských pokrmech
Připravte si ji s krevetami, nebo dle italského receptu ala carbonara, kam přidáte sušenou šunku, hoblinky parmazánu a žloutky. Konjak nudle servírujte také v asijských polévkách. Už tak zdravé jídlo budete mít i kaloricky vyvážené. V rámci usměrnění cukru v krvi je zásadní také přísun kvalitní vlákniny. Nejen odborné studie, ale i samy ženy potvrzují, že princip stravování cílící na proteiny s omezením potravin z bílé mouky, sladkostí a tučných pokrmů vedl nejenom ke zlepšení hormonálních hodnot, ale i glukózy spolu se „zlým" cholesterolem.

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

 

5 Nejčastějších chyb žen při hubnutí

Nehubnete? Podle trenérky Iris, za to možná mohou tyty nejčastější chyby: 

1. DRASTICKÉ DIETY
První, co nás napadá, je vygooglit si tu nejdrsnější dietu bez cukru či bez příloh, kterou právě drží celebrity nebo influenceři a díky níž shodili i 20 kg za měsíc! Ovšem už nám nikdo se stejně zářivým úsměvem nepoví zdravotní rizika, která nám, ženám, při drastickém kalorickém deficitu hrozí: ztráta menstruace, hormonální rozvrat, ztráty vědomí a mdloby, selhání ledvin, PPP atp.

2. NÁKLADNÉ REDUKČNÍ PROGRAMY
Z obrazovky TV i PC na nás často volají a útočí na naše křehké sebevědomí nejrůznější dietetické programy zaručující téměř okamžitou redukci hmotnosti, ovšem už se nedozvíme, jaké nepříjemné překvapení v podobě jo-jo efektu nastane při návratu na přirozenou, byť vyváženou, stravu.

3. ZÁZRAČNÉ SPALOVAČE
„Stačí tobolka ráno, tobolka večer a budete lehčí o 5 kg za týden bez dalších omezení!" Jsou vám tato slova povědomá? Ano? Tak je mějte na paměti a mějte prosím také na paměti, že je to LEŽ. Tyto zázračné pilulky obsahují většinou pouze různé extrakty a vlákninu, jejichž mix způsobuje zvýšenou termoregulaci (pocení) a možná i pocit sytosti, ovšem nikoliv zázračný úbytek hmotnosti.

4. VYNECHÁVÁNÍ JÍDEL
Jedním z nejjednodušších způsobů by se mohlo zdát prosté vynechání některého z jídel, ovšem seberu-li tělu některé z pokrmů, na které je zvyklé, nastává problém v podobě ztráty energie, sníženého mentálního výkonu, neukojitelných chutí a také zhoršené nálady, což může vést k nezadržitelnému přejedení u nejbližší cukrárny.

5. NEUVÁŽENÝ POHYB
Pokud se rozhodneme řešit snížení hmotnosti pohybem, je vhodné postupovat uváženě a opatrně. Častou chybou totiž bývá „přepálení" startu, naplánování cvičení na každý den, které vede k přetrénování a velmi rychlé ztrátě motivace a chuti do dalšího pohybu.


Chceme-li snižovat hmotnost zdravě, chutně a především trvale, cesta vede přes harmonické a kvalitní stravování. Jezte 3x-5x denně základní suroviny, pokrmy připravujte jednoduše, používejte dostatek čerstvých potravin a pokud milujete těstoviny k večeři, vyzkoušejte nízkokalorické těstoviny. Hýbejte se pro radost a dostatečně pijte čisté tekutiny.


Bc. Iris Ledvina
(nezávislý výživový specialista / trenér fitness I. třídy / lektor vzdělávacích institucí)

 

 

 

EPIGENETIKA a její perspektivy pro ovlivnění lidského zdraví

Epigenetika je velmi mladý obor vycházející z genetiky. Zabývá se změnou chování našich genů a také tím, jak se geny mění následkem našeho chování.

Epigenetika zkoumá vnější vlivy, které dovedou ovlivnit zapínání a vypínání určitých genů zodpovědných za rakovinu, alergie, autoimunitní a neurodegenerativní onemocnění, cukrovku či sklony k obezitě a vysokému krevnímu tlaku.Epigenetika říká, že tyto konkrétní vnější vlivy mohou velmi výrazně ovlivnit či dokonce zcela zvrátit projevy geneticky predisponovaných zdravotních obtíží a rizik: 

 Výživa
 Životní styl
 Vliv toxinů ve vzduchu
 Vliv toxinů ve stravě
 Emoční vlivy

Spousta vnějších vlivů může spustit negativní epigenetické procesy (např. špatná výživa matky vede k náchylnosti k obezitě, diabetu a srdečním onemocněním dítěte), což znamená, že zdraví dítěte v dospělosti ovlivňuje životní styl matky již od početí.

Špatná životospráva jako je nadměrná spotřeba alkoholu a dalších návykových látek, nedostatečný spánek, nekvalitní výživa atp. negativně ovlivňuje především:
 Náchylnost k určitým chorobám
 Fyzickou a psychickou kondici
 Rychlost procesu stárnutí

Nejdůležitější faktory v procesu „zapnutí" (expresi) genů ovlivňujících pozitivní epigenetické mechanismy jsou:
 Úprava životního stylu
 Přiměřená a kvalitní výživa
Pomocí cílené výživy lze zapnout např. tumorsupresorové geny, které v těle dovedou potlačovat nádorové bujení.

JAK EPIGENETICKY OVLIVŇOVAT KVALITU ŽIVOTA na denní bázi
 Min. 30 minut pohybové aktivity denně
 Pobyt na čerstvém vzduchu – optimálně 2 hod denně
 Konzumace rybího oleje kvůli omega-3 NMK (nenasycené mastné kyseliny, které nalezneme v sardinkách, makrele, lososu, vlašských ořeších a lněných semínkách)
 Použivání kurkumy, kari, rozmarýnu, a zázvoru v kuchyni
 DDD vlákniny (cca 30 g)
 Dostatek čerstvých potravin (vybraných druhů ovoce a především listové zelené
zeleniny) kvůli obsahu flavonoidů, antioxidantů a dalších látek
 Pití kvalitního zeleného a bílého čaje 

 

Zdroje:
1) (Kaati, G., et al. Cardiovascular and diabetes mortality determined by nutrition during parents´and grandparents´slow growth period. European Journal of Human Genetics)
2) Simmons, R. Epigenetics and maternal nutrition: nature vs. nurture
3) Bjornnson, M.D. Fallin, A.P., Feinberg. An integrated epigenetic and genetich approach to common human disease. Trends Genet
4) Simopoulos AP. Omega-3 fatty acids in inflammation and autoimmune diseases
5) Negrini M, Ferracin M, Sabbioni S, Croce CM.
MicroRNAs in human cancer: from research to therapy
6) Thangapazham RL, Pass N, Maheswari RK. Green tea polyphenol and epigallocatechin gallate induce apoptosis and inhibit invasion in human breast cancer cells


Autor:
Bc. Iris Ledvina
(nezávislý výživový specialista (VŠTVS Palestra)/ trenér fitness I. třídy (UK FTVS)/ lektor vzdělávacích institucí)

 

 

 

 

 

Sushi je zdravé a díky Slim Sushi Rice navíc i dietní!

/files/sushi-je-zdrave---a-di--ky-slim-sushi-rice-navi--c-i-dietni---1.jpg

Proč Slim Pasta pomáhá hubnout?

Sáhnout si na ideální hmotnost je přáním mnohých z nás, a díky Slim Pastě rozhodně ne nereálným. Můžete se nejenom zdravě najíst, ale především nemusíte hladovět. V čem tkví hlavní benefit této revoluční alternativa těstovin a rýže? Rozhodně ve složení, kde najdeme tolik prospěšnou ovesnou vlákninu a konjakovou mouku.

Volně dostupné těstoviny obsahují vysoký podíl sacharidů, které jsou zbytečně kalorické náročné. Pokud tedy usilujete o úpravu hmotnosti je potřeba optimálně nastavit příjem energie, aby tělo mělo z čeho fungovat a zároveň si ji neukládalo ve formě tuků do zásoby. Odtud tedy pramení příčina tukového prstence kolem prozatím neviditelného pasu, oblého zadečku nebo silnějších stehen. Díky Slim Pastě ušetříte více než 94 % kalorií oproti běžným těstovinám či rýži. A zcela bez výčitek si k této dietní příloze naservírujete lososa na bylinkovém másle, krůtí prsíčka s bazalkou nebo ji zamícháte do lehkého zeleninového salátu.


Nejsou těstoviny jako těstoviny. Zkuste ty z konjaku!
Obyčejné těstoviny (cca 550 kJ/100g) jsou vyrobeny z bílé mouky, čímž spadají do nevhodné kategorie při redukčním režimu stejně jako bílé pečivo spolu s houskovým knedlíkem. Kalorický příjem sice navýšíte (díky rozvaření dokonce až několikanásobně), avšak pocit sytosti díky prázdným sacharidům vydrží jen krátce. Navíc díky nedostatku vlákniny zpomalují zažívání a mohou být příčinou nepříjemné plynatosti.

Celozrnné těstoviny disponují sice vyšší podílem vlákniny oproti těm běžným (cca 1000 kJ/100g), ale ve srovnání se zdravou alternativou Slim Pasta (36 kJ/100g) v počtu kilojoulů zůstávají i nadále příliš energeticky náročné. Slim Pasta konkuruje také vysokým podílem bio ovesné vlákniny. Ta je známá pro svoji schopnost kartáčovat střeva od zbytků nestrávené potravy, předchází zácpě a harmonizuje činnost střev.

Nízkosacharidová dieta se doporučuje také ženám, které trápí polycystické vaječníky a diabetikům. Její průběh je však v tomto případě vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Lidé při redukčních dietách často konzumují také výživové doplňky na bázi glukomannanu. Ten je přirozeně zastoupen také ve Slim Pastě, a to díky složení z rostliny jménem konjak. Nespočet vědeckých průzkumů hovoří o příznivých účincích glukomannanu na snížení hladiny krevního cukru a cholesterolu. Dokonce dokáže povzbudit metabolismus tuků a prodloužit pocit sytosti.

Už jste ochutnali těstoviny či sushi rýži Slim Pasta? Pokud máte svůj vyladěný recept, budeme rádi když se s námi o něj podělíte!

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

PROČ JE VLÁKNINA TAK DŮLEŽITÁ PRO ZDRAVÍ NAŠICH STŘEV

Pojem VLÁKNINA je dnes skloňován stejně často jako ZDRAVÍ. A to i z toho důvodu, že je pro naše zdraví klíčová každodenní přítomnost vlákniny ve stravě. Vlákninu nalezneme v rostlinných zdrojích jako je zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny, ořechy apod.

Vlákninou rozumíme tu část potravy, kterou nestrávíme, protože náš organismus nemá enzymy, které by ji rozložily. Existují 2 druhy vlákniny:
- nerozpustná (např. pektin ve slupkách jablka), která pomáhá především pohybům tlustého střeva a zlepšuje tak jeho vyprazdňování
- rozpustná (neboli PREBIOTIKA), kam patří i rostlina konjak, z níž se vyrábí Slim pasta, prochází zažívacím ústrojím do tlustého střeva, kde se stává potravou pro střevní mikroflóru a podporuje její růst a aktivitu

Abychom zajistili dostatečný přísun vlákniny, museli bychom denně zkonzumovat přibližně 700 g zeleniny a ovoce a aspoň 2 porce luštěniny či obiloviny. Pro představu vypadá ideální množství vlákniny v potravinách na 1 den cca takto:
- 1 střední zeleninový salát
- 1 jablko
- 1 hruška
- ½ grilované cukety
- 1 porce ovesných vloček
- 1 šálek vařené cizrny

Sečteno podrženo, denně je třeba přijmout cca 30 g vlákniny, čehož dosáhneme například konzumací výše uvedených potravin v jednom dni. Ovšem pokud víme, že nemáme čas na přípravu a konzumaci tolika jídel, je tu rychlé a zdravé řešení v podobě výrobků Slim pasta. Například konzumací jedné porce těstovin získáme až 10 g vlákniny, což znamená 1/3 DDD vlákniny.
Další benefity konjak:
- je přirozeně zásaditá potravina, díky níž lze dosáhnout optimální rovnováhy v organismu
- zabraňuje vstřebávání cholesterolu a žlučových kyselin ve střevech (snížení lipidů, snížení krevního tlaku, prevence rakoviny)
- efektivně stimuluje střevní stěnu, zrychluje vylučování škodlivých toxinů z těla, udržuje střeva zdravá a stává se tak prevencí hemoroidů
- prodlužuje pocit nasycení
- podle studie z roku 2013 může konjak dokonce pomoci vyléčit aknózní pleť a zlepšit tak zdraví pokožky, navíc snižuje alergické reakci a zrychluje hojení ran
- působí preventivě a léčebně při onemocnění cukrovkou
- v jedné porci je cca 40 mg vápníku (velmi dobře rozpustný a vstřebatelný) – ekvivalent 20% dávce Ca/den
Zdraví máme ve svých rukou a jen my rozhodujeme o kvalitě svého života, který se odehrává především v našich střevech. Udržujme si je tedy v dobré kondici a těšme se pevnému zdraví!

Reference: 
- Fyziologie a patofyziologie výživy (Miroslav Stránský, Lydie Ryšavá)
- International Journal of Obesity 2008, 8 (4) : 289-293)
- Studie Ketley and Swanson (2005)
- Walsh DE, Yaghuobian, V, Behforooz A (1984), Effect of glucomannan on obese patients (clinical study)
(DDD = doporučená denní dávka)

Bc. Iris Ledvina
nezávislý výživový specialista (VŠTVS Palestra)
trenér fitness I. třídy (UK FTVS)
lektor vzdělávacích institucí
Instagram: @iris.nutritionist

/files/blog/blog-1.post.jpg

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info